MEN opublikowało na swojej stronie internetowej pytania i odpowiedzi, które informują o tym, co należy wiedzieć w związku z zawieszeniem lekcji, a także dotyczą kwestii zasiłku, pracy zdalnej oraz zajęć na uczelniach wyższych. Zajęcia w szkołach i przedszkolach w Polsce zostały zawieszone – od 12 do 25 marca. Pierwsze dwa dni to okres przejściowy – bez zajęć dydaktycznych, ale z zajęciami opiekuńczymi.
Resort przypomina m.in. że zajęcia w szkołach zawieszone są na podstawie tzw. specustawy – specjalnej ustawy dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa.
Dlaczego rząd nie zamknął niektórych szkół specjalnych? „ Decyzja o tym, czy posłać tam swoje dziecko, czy zostać z nim w domu – zależy zawsze od rodziców” – czytamy na stronie resortu.
W @MSWiA_GOV_PL odbyła się dziś wideokonferencja kierownictwa MEN @D_Piontkowski, @MarzenaMachalek, Maciej #Kopeć oraz wiceszefa MSWiA @szefernaker z wojewodami i kuratorami oświaty. Rozmowa o sytuacji w kraju w związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych. pic.twitter.com/lIYqv7XqiA
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOV_PL) March 12, 2020
„Zdecydowaliśmy się nie zamykać tego typu placówek ze względu na dobro dzieci. W niektórych przypadkach dwutygodniowa przerwa w zajęciach może odbić się negatywnie na efektach terapii czy rehabilitacji. Jeśli rodzice zdecydują się pozostać w domu ze swoimi dziećmi, przysługuje im zasiłek opiekuńczy w przypadku dzieci do 8. roku życia. Pracują też specjaliści w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Realizują działania diagnostyczne i prowadzą zajęcia najczęściej o charakterze indywidualnym, jeżeli rodzic zgłosi się ze zdrowym dzieckiem” – tłumaczy MEN.
Więcej pytań i odpowiedzi można znaleźć tutaj.
(JK, GN)
Szkoły od czwartku zawieszają działalność – jest rozporządzenie MEN