Od 1 lipca można składać wnioski online o 300 plus dla każdego uczącego się dziecka

Od środy 1 lipca rodzice uczniów do 20. roku życia lub do 24. roku życia w przypadku osób niepełnosprawnych mogą składać wnioski o wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł w ramach programu „Dobry Start”.

Rządowy program działa od kończącego się już roku szkolnego. Wnioski o 300 zł na każde uczące się w szkole dziecko składać od środy 1 lipca. Nie ma znaczenia dochód w rodzinie. Szacuje się, że wsparcie powinno objąć 4,6 mln uczniów. Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu spowoduje, że wypłata nastąpi nie później niż 30 września. W późniejszych terminach 300 zł zostanie wypłacone w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

„Dobry Start” nie obejmuje dzieci uczęszczających do przedszkola, w tym dzieci zapisanych do zerówki oraz tych uczących się w ramach programu przedszkolnego w szkole. Wsparcie nie jest też kierowane do studentów.

Wniosek może złożyć rodzic, opiekun prawny lub faktyczny dziecka (przy akceptacji sądu na przysposobienie), rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Ubieganie się o wsparcie nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

>> Kiedy złożyć wniosek: od 1 lipca online lub od 1 sierpnia drogą tradycyjną do 30 listopada 2020 r.

>> Gdzie złożyć wniosek: online przez system Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl/), przez bankowość elektroniczną, przez portal PUE ZUS, drogą tradycyjną w formie papierowej w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej, centrum pomocy rodzinie lub przez pocztę.

Szczegółowe informacje o programie „Dobry Start” dostępne są tutaj.

(JK, GN)

Świadczenie dobry start do ustawy. Co się zmieni w programie?