„Podarowany agregat prądotwórczy umożliwi realizowanie zadań statutowych Ogólnoukraińskiemu Koordynacyjno – Metodycznemu Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu działającemu przy Zjednoczeniu Nauczycieli Polskich na Ukrainie. W ciężkim czasie wojny naznaczonym nieustannym poczuciem zagrożenia i niepewności jutra, problemów z elektrycznością i ogrzewaniem ten dar serca nauczycieli polskich jest promykiem nadziei i wiary w dobroć człowieka” – napisał m.in. Adam Chłopek, prezes Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie w liście z podziękowaniami skierowanym do Arkadiusza Boronia, prezesa Okręgu Małopolskiego ZNP.
ZNP w Małopolsce od kilku lat współpracuje z ukraińskim ZNP z siedzibą w Drohobyczu. – W związku z wywołanymi wojną przerwami w dostawach prądu na Ukrainie prezes Chłopek zwrócił się do nas o pomoc. Zrobiliśmy zrzutkę w Okręgu Małopolskim, zakupiliśmy agregat i przekazaliśmy go do Drohobycza – mówi Głosowi Arkadiusz Boroń.
– W Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu pracują też polscy nauczyciele, w tym członkowie ZNP. Oni uczą języka polskiego na Ukrainie, prowadzą kilkadziesiąt szkół. Jesteśmy w stałym kontakcie. Pomagaliśmy im też przed wojną. Wtedy bardziej potrzebowali jednak pomocy metodycznej, brakowało im nauczycieli do nauczania języka polskiego i podręczników. Takie podręczniki im zawieźliśmy, organizowaliśmy też wspólnie konferencję metodyczną dla nauczycieli, ale plany pokrzyżowała nam pandemia. Wcześniej zorganizowaliśmy pobyt tygodniowy dla grupy nauczycielek języka polskiego z Ukrainy w Polsce – opowiada prezes Małopolskiego ZNP.
Na stronie Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie można przeczytać, że zrzesza nauczycieli języka polskiego i przedmiotów nauczanych po polsku w przedszkolach, szkołach średnich, wyższych i punktach pozaszkolnych. „Popularyzujemy wiedzę o polskiej kulturze i historii. Pomagamy podnosić kwalifikacje nauczycieli, tworzyć programy nauczania” – czytamy.
„Opracowujemy i zaopatrujemy szkoły w podręczniki i pomoce szkolne. Udzielamy pomocy metodycznej i dydaktycznej swoim członkom, przeprowadzamy konferencje naukowo-praktyczne, seminaria, szkolenia i staże, a także obozy i wczasy, festiwale, konkursy, olimpiady przedmiotowe, kongresy i zjazdy z udziałem ekspertów z kraju i zagranicy” – informuje ZNP w Drohobyczu.
Przypomnijmy, że niedawno pierwsze z kilkudziesięciu generatorów prądu zakupionych ze składek amerykańskich nauczycieli z American Federation of Teachers (AFT) w ramach pomocy humanitarnej trafiły do przedszkoli we Lwowie. Za stronę logistyczną, czyli wybór, zakup i transport generatorów prądu odpowiadał Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował na poprzedzającej transport konferencji prasowej, że Związek przekazał także 5 komputerów i dwa mulipowerbanki dla uniwersytetu w Drohobyczu. – Bez tego sprzętu nie byłaby możliwa jakakolwiek edukacja w warunkach wojny – zaznaczył.
(JK, GN)
Generatory prądu od amerykańskich nauczycieli z AFT trafiły już do przedszkoli we Lwowie (video)