Jestem bardzo wdzięczna za możliwość współpracy z ZNP przy organizacji tego projektu. Cieszę się że możemy wspierać naszych braci i nasze siostry w Ukrainie i że możemy przekazać im ten dar światła w tych ciemnych czasach, które nastąpiły – mówiła Shari Obrenski, wiceprzewodnicząca AFT (American Federation of Teachers) i przewodnicząca związku w Cleveland podczas briefingu poprzedzającego wyruszenie konwoju z pomocą humanitarną dla ukraińskich szkół i przedszkoli. Za stronę logistyczną, czyli wybór, zakup i transport generatorów prądu odpowiadał Związek Nauczycielstwa Polskiego. Jego przedstawiciele pojadą teraz z generatorami do Lwowa.
– W ramach pierwszego transportu chcemy przekazać kilkadziesiąt agregatów prądotwórczych dla placówek edukacyjnych we Lwowie. Drugi transport będzie kierowany już dalej w głąb Ukrainy. Strona amerykańska sfinansowała to przedsięwzięcie – podkreślił Sławomir Broniarz, prezes ZNP.
Prezes ZNP dodał, że kilka dni temu Związek przekazał także 5 komputerów i dwa mulipowerbanki dla uniwersytetu w Drohobyczu. – Bez tego sprzętu nie byłaby możliwa jakakolwiek edukacja w warunkach wojny – zaznaczył.
We wtorek 7 lutego pierwszy transport 20 z 48 generatorów prądu dla przedszkoli i szkół we Lwowie i w okolicach Lwowa wyruszy z Polski. W poniedziałek delegacja amerykańskich i polskich nauczycieli pod magazynem celnym w Wawrze opatrzyła ładunek naklejkami „Pomoc humanitarna od nauczycieli”.
– Zebraliśmy fundusze na zakup generatorów prądu, aby zapewnić dzieciom i nauczycielom we Lwowie sprzęt potrzebny do życia i nauki – mówiła Shari Obrenski. – Wypełniamy swoje zobowiązanie wobec ukraińskich dzieci, zmagających się z brakiem elektryczności i ciepła w czasie trwającej zimy – tłumaczyła
To zobowiązanie podjęli amerykańscy nauczyciele z AFT podczas swojej wizyty we Lwowie w listopadzie 2022 roku.
– To część naszego obowiązku jako pedagogów, aby wspierać dzieci w tym trudnym czasie i zapewnić im trochę ciepła i nadziei pośród ciemności – mówiła Shari Obrenski.
Podkreśliła, że generatory dla placówek oświatowych są niezbędne, ponieważ ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną spowodowały, że wiele szkół i przedszkoli zostało pozbawionych prądu. W przedszkolach generatory będą wykorzystywane m.in. do podtrzymania pracy kuchni, aby dzieci dostawały regularnie ciepłe posiłki.
AFT oraz organizacja UCAP nawiązały współpracę z miastem Lwów, lwowską administracją oświatową oraz związkami zawodowymi nauczycieli w regionie, a w Polsce z ZNP, w celu zakupu i dystrybucji generatorów.
Zrzeszający 1,7 mln członków amerykański związek AFT ma długa historię wspierania Ukrainy. Prezydent AFT Randi Weingarten dwukrotnie w ubiegłym roku odwiedziła ten region na zaproszenie związków zawodowych z Ukrainy i Związku Nauczycielstwa Polskiego.
W lipcu 2022 r. delegacja członków AFT udała się do Polski, aby zapewnić wsparcie edukacyjne ukraińskim i polskim uczniom (w wieku 12-15 lat) dotkniętym traumą wojny.
– Chcemy kontynuować naszą współpracę zarówno z ZNP jak i stroną ukraińską i mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli okazać jeszcze bardzo wiele wsparcia – podkreśliła w poniedziałek Obrenski.
O współpracy z AFT w pomaganiu Ukrainie opowiadali też prezes ZNP Sławomir Broniarz oraz Dorota Obidniak, koordynator ds. współpracy międzynarodowej ZNP.
– Współpraca między ZNP a AFT nabrała tempa po 24 lutego ubiegłego roku. Już w marcu 2022 roku amerykańska delegacja przyjechała do Polski. Mieliśmy okazję obserwować, co dzieje się w zakresie pomocy, wsparcia, której polscy nauczyciele udzielali uchodźcom z Ukrainy, uczniom i nauczycielom. Mieliśmy okazję wizytować wiele polskich szkół. Ale takim bardzo istotnym momentem była organizacja wypoczynku wakacyjnego. Dzięki pomocy AFT udało się przyjąć w Polsce i stworzyć możliwość wypoczynku wakacyjnego blisko 300 uczniom z Ukrainy, ale także ich rodzicom – przypomniał prezes ZNP.
– Dzięki wsparciu AFT byliśmy też w stanie jako ZNP wspólnie z Uniwersytetem im Stefana Wyszyńskiego i placówkami edukacyjnymi ZNP przeszkolić ponad 1000 polskich nauczycieli w zakresie nauczania języka polskiego jako języka obcego. To miało i ma niebagatelne znaczenie w sytuacji gdy musimy uczyć zarówno nauczycieli ukraińskich jak i uczniów ukraińskich języka polskiego jako języka obcego – dodał.
Dorota Obidniak zaznaczyła, że agregaty są niezbędne dla ukraińskich dzieci nie tylko do zapewnienia nauki ale np. po to, by serwować im ciepłe posiłki.
– Pierwsza transza trafi głównie do przedszkoli we Lwowie. Dzisiaj otrzymaliśmy od naszych kolegów ze Lwowa że do 1.00 nie będą mieli prądu w mieście – tłumaczyła. Dodała, że konwój z kolejną partią agregatów wyruszy do Ukrainy pod koniec lutego.
– Chciałabym podziękować panu Markowi Ziółkowskiemu i panu Markowi Pochodyle, którzy pomogli przy zakupie tego sprzętu ponieważ nie zdajecie sobie państwo sprawy jakim zapleczem dla takich zakupów stała się Polska w tej chwili. Zdobycie dobrej marki agregatów wymagało nie lada wysiłku – mówiła. – Mamy nadzieję, że generatory będą dobrze służyły i przede wszystkim będą musiały służyć jak najkrócej – zaznaczyła.
(JK)
Szefowa amerykańskiego związku AFT dziękuje ZNP: “Jesteście wspaniali”!
Randi Weingarten, przewodnicząca AFT: Demokracja i edukacja to wartości, które trzeba promować
UNICEF: Po 11 miesiącach wojny w Ukrainie 5 mln dzieci ma problemy w dostępie do edukacji
Zbombardowane ukraińskie liceum wróciło do pracy. M.in. dzięki pomocy polskich wolontariuszy