Okręg Małopolski ZNP zapytał kurator Nowak, czy Związek znajduje się na „czarnej liście” organizacji. Jest odpowiedź

Prezes Okręgu Małopolskiego ZNP Arkadiusz Boroń zwrócił się pisemnie do Małopolskiej Kurator Oświaty Barbary Nowak o wyjaśnienie, czy faktycznie w kuratorium znajduje się „czarna lista” organizacji, które mają być szkodliwe dla szkół i czy wśród wymienionych na niej organizacji „oskarżonych o działanie na szkodę dzieci” znajduje się Związek Nauczycielstwa Polskiego. W odpowiedzi Barbara Nowaka zaprzeczyła, że jest autorką listy. „W związku z powyższym proszę ewentualne uwagi kierować do autorów listy” – odpisała.

 

Arkadiusz Boroń w swoim piśmie powołał się na wywiad z posłanką Krystyną Szumilas (dla Oko.press), która wykonując swoje obowiązki poselskie przeprowadziła kontrolę w Małopolskim Kuratorium Oświaty. W wyniku kontroli ujawniono, że (cytat) „na czarnej liście przekazanej posłom KO Krystynie Szumilas, Aleksandrowi Miszalskiemu i Markowi Sowie – znaleźliśmy m.in. Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Fundację Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa >>Bardziej kochani<<, czy najpopularniejszy związek pracowników oświaty, czyli ZNP”.

W odpowiedzi dla małopolskiego ZNP kurator Nowak napisała, że „Małopolski Kurator Oświaty nie sporządził tzw. >>czarnej listy<< na której miałyby się znajdować organizacje nie mające wstępu do szkół w tym m.in. ZNP”.

„Ci którzy taką listę rozpowszechniają podpisując Małopolskiego Kuratora Oświaty jako autora kłamią. W związku z powyższym proszę ewentualne uwagi kierować do autorów listy” – odpisała kurator

Pełna korespondencja między sekretariatem Okręgu Małopolskiego ZNP, a kuratorium znajduje się tutaj.

W najbliższym Głosie Nauczycielskim opublikujemy wywiad z posłanką Krystyną Szumilas na temat kontroli w kuratorium i ustaleń pokontrolnych.

(JK, GN)

ZNP domaga się od kurator Nowak przeprosin za umieszczenie na liście organizacji „szkodliwych” dla szkół

ZNP wystąpił do Małopolskiego Kuratora Oświaty o informację publiczną ws. listy organizacji „szkodliwych” w szkołach

Echa „czarnej listy” małopolskiej kurator oświaty. Nowak: „Pokazałam posłom listę poglądową”