Parlament Europejski broni nauczycieli edukacji seksualnej w Polsce

Parlament Europejski potępił projekt ustawy mającej na celu zdelegalizować w Polsce edukację seksualną. Europosłowie wezwali do jej odrzucenia.

Chodzi o złożony przez komitet “Stop pedofilii” obywatelski projekt ustawy penalizujący “pochwalanie podejmowania przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej” w związku z “wychowywaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką na terenie szkoły”. Za co miałoby grozić do 3 lat więzienia. 16 października br. posłowie zdecydowali, że Sejm zajmie się projektem, a dokument trafi do sejmowych komisji.

Głos w sprawie zabrał Parlament Europejski. W rezolucji przyjętej 471 głosami „za” przy 128 „przeciw” i 57 wstrzymujących się PE wyraził głębokie zaniepokojenie projektem przepisów grożących nauczycielom edukacji seksualnej więzieniem.

Deputowani do PE skrytykowali projekt zmian w prawie mający na celu uczynić przestępstwem edukację seksualną nieletnich w Polsce. Uznali, że inicjatywa zmiany polskiej ustawy o przeciwdziałaniu pedofilii zagraża osobom zapewniającym edukację seksualną nieletnim pozbawieniem wolności do trzech lat, zaproponowano również podwyższenie tej kary do lat pięciu.

„Parlament Europejski potępia zmiany, które spowodują dezinformację ludzi młodych oraz stygmatyzację i wykluczenie seksualności z programu edukacji. Posłowie wzywają polski sejm do nie przyjmowania zmian, którym towarzyszyły również niedawne próby ograniczania praw reprodukcyjnych w Polsce, w tym prawa do aborcji” – czytamy w komunikacie PE.

Rezolucja zachęca wszystkie państwa UE do zapewnienia wyczerpującej i odpowiedniej do wieku edukacji seksualnej w szkołach. Posłowie podkreślili, że brak informacji o seksie i seksualności zagraża bezpieczeństwu i dobrostanowi młodych ludzi oraz czyni ich bardziej podatnymi na wykorzystywanie seksualne, nadużycia i przemoc, w tym molestowanie w Internecie.

„Uczenie młodych ludzi o równości płci, wyrażaniu zgody oraz wzajemnym szacunku może być pomocne w zwalczaniu stereotypów związanych z płcią, homofobii, transfobii oraz przemocy na tle seksualnym” – uważa PE.

Uznając istotną rolę społeczeństwa obywatelskiego w zapewnianiu edukacji seksualnej, europosłowie wezwali do odpowiedniego finansowania organizacji społecznych na szczeblu UE, w ramach programu „Prawa i wartości” na lata 2021-2027 lub innych projektów pilotażowych UE.

– Parlament Europejski przyjął właśnie zdecydowaną większością rezolucję potępiającą projekt ustawy o edukacji seksualnej w Polsce. Europosłowie PIS jak zwykle byli w mniejszości. To bardzo klarowny przekaz: mamy XXI wiek, a nie średniowiecze. Polskie dzieci mają prawo do rzetelnej edukacji – ocenił Robert Biedroń, eurodeputowany Wiosny.

Parlament Europejski przyjął właśnie zdecydowaną większością rezolucję potępiającą projekt ustawy o edukacji seksualnej…

Opublikowany przez Robert Biedroń Czwartek, 14 listopada 2019

Projekt ustawy delegalizującej edukację seksualną wcześniej potępili m.in. lekarze dermatolodzy i wenerolodzy a także seksuolodzy.

Dermatolodzy i wenerolodzy przeciwni zakazowi edukacji seksualnej w szkołach

Polskie Towarzystwo Seksuologiczne przeciwne penalizacji edukacji seksualnej

Sondaż: Polacy za edukacją seksualną w szkołach

(PS, GN)