Polscy nauczyciele w przyszłości nie dostaną już AstraZeneki? UE nie chce odnowić kontraktów

Unia Europejska może nie odnowić kontraktów z AstraZeneką na dostawy szczepionek na koronawirusa do państw UE – poinformował Thierry Breton, komisarz UE odpowiedzialny za dostawy szczepionek. Taka decyzja może w przyszłości wpłynąć na szczepienia m.in. nauczycieli w Polsce

– Jesteśmy pragmatyczni – zapewnił Breton we francuskiej stacji telewizyjnej BFM-TV. – Moim priorytetem jako osoby odpowiedzialnej za dostawy szczepionek jest to, aby ci, z którymi zawarliśmy umowy, dostarczali określone ilości dawek w określonym czasie – dodał.

Chodzi o notoryczne niewywiązywanie się AstraZeneki z zawartych z Komisją Europejską kontraktów. Praktycznie od początku europejskiego programu szczepień KE pozostaje w ostrym konflikcie z koncernem zarzucając mu łamanie umów.

Problemy ze szczepionkami. Unia Europejska zapowiada drakońskie decyzje

Do krajów członkowskich, w tym do Polski, trafia bowiem jedynie niewielka część z obiecanych dostaw.

Komisja Europejska: AstraZeneca musi dostarczyć Europie szczepionki

Jak poinformował Breton, AstraZeneca zobowiązała się dostarczyć UE w pierwszym kwartale br. 120 mln dawek, ale w rzeczywistości do krajów członkowskich dotarło jedynie 30 mln. Jednocześnie koncern zapowiedział, że z zakontraktowanych w drugim kwartale 180 mln dawek, w rzeczywistości dostarczy co najwyżej 70 mln.

W czerwcu wygasa umowa zawarta przez KE z AstraZeneką.

– Nic nie jest ostatecznie postanowione i będziemy kontynuować negocjacje – zastrzegł Breton. Komisarz zapewnił, że ewentualna rezygnacja z AstraZeneki nie ma związku z problemami dotyczącymi rzadkich przypadków zakrzepów krwi wśród osób zaszczepionych tym produktem. Według Europejskiej Agencji Leków (EMA), korzyści z zaszczepienia się AstraZeneką zdecydowanie przewyższają ewentualne ryzyko skutków ubocznych.

W ubiegłym tygodniu przewodnicząca KE Ursula von der Leyen poinformowała, że Pfizer/BioNTech dostarczy UE dodatkowe 50 mln dawek swojej nowoczesnej szczepionki opartej na technologii mRNA. KE negocjuje też z Pfizerem dostawę aż 1,8 miliarda dawek w latach 2022-2023. – Musimy skupić się na technologiach, które sprawdziły się – stwierdziła von der Leyen.

Unia Europejska otrzyma do czerwca dodatkowe 50 mln szczepionek Pfizer/BioNTech

W Polsce szczepionkę AstraZeneca w pierwszej kolejności podano nauczycielom oraz nauczycielom akademickim. Od 12 lutego do połowy marca zaszczepiono ok. 563 tys. pracowników oświaty, nauki i szkolnictwa wyższego.

(PS, GN)