Polscy uczniowie zdobyli 5 medali na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

Znakomicie spisali się polscy uczniowie na 64. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej (IMO, Prefektura Chiba, Japonia, 2-13 lipca 2023). W rywalizacji wzięło udział 618 uczestników z 112 krajów świata. Nasi reprezentanci łącznie zdobyli 5 krążków – 1 srebrny i 4 brązowe oraz jedno wyróżnienie honorowe. Gratulujemy!

Srebrny medal wywalczył Mateusz Gabzdyl z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku Białej, dla którego to już drugi krążek Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej. W 2022 r. Mateusz również zdobył srebro.

Brązowe medale zdobyli: Konstanty Smolira z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie, Michał Piotr Lipiec i Krzysztof Salata z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, Piotr Maksymilian Miernik z Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Wyróżnienie honorowe zdobył Robert Soboński z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie. Opiekunami polskiej reprezentacji byli: Tomasz Cieśla oraz Łukasz Bożyk.

Reprezentacja Polski w klasyfikacji drużyn zajęła 32 miejsce (wspólne z Peru i Armenią).

Triumfatorami olimpiady byli uczniowie z Chin, USA i Korei Południowej. Honoru naszego kontynentu bronił zespół z Rumunii. Rumunia ulokowała się drużynowo na 4. pozycji, zaraz za Koreą.

Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna to najbardziej prestiżowe zawody matematyczne na świecie. W rywalizacji biorą udział uczniowie szkół średnich z całego świata. Jest najstarszą międzynarodową olimpiadą przedmiotową. Pierwsze zawody odbyły się w Rumunii w 1959 r.

(GN)

X Bałtycka Olimpiada Geograficzna – sześć medali dla polskich uczniów. Gratulujemy!

Mateusz Gabzdyl uczeń klasy czwartej V LO w Bielsku-Białej zwycięzcą 74. Olimpiady Matematycznej

Sukcesy polskich uczniów na olimpiadzie matematycznej w Oslo oraz olimpiadzie geograficznej w Kownie