Portugalia: Nowe zasady bezpieczeństwa w szkołach; możliwość zmniejszenia klas

Rząd Portugalii ogłosił nowe zasady bezpieczeństwa sanitarnego dla uczniów w nowym roku szkolnym. Pozwalają one m.in. na zmniejszanie liczby dzieci w klasach z powodu pandemii Covid-19.

Jak podał resort oświaty, dyrekcje szkół przed rozpoczynającym się w piątek nowym rokiem szkolnym będą mogły ograniczyć liczbę uczniów w klasie. Zgodnie z obowiązującym prawem nie mogły one dotychczas liczyć więcej niż 24 osób w szkołach podstawowych i 28 na pozostałych poziomach nauczania.

Władze ministerstwa oświaty wyjaśniły, że dyrekcje szkół będą mogły zmniejszać liczbę uczniów w klasach w sytuacjach występowania zagrożenia infekcją koronawirusem. Decyzja ta będzie musiała zostać uzasadniona na piśmie przez kierownictwo szkoły.

Zgodnie z nowymi wytycznymi ministerstwa szkoły mają prowadzić w roku szkolnym 2021/22 zajęcia tylko w trybie stacjonarnym na wszystkich poziomach nauczania, a także zapewnić warunki do występowania 1, 2-metrowego dystansu pomiędzy uczniami.

Choć od niedzieli w Portugalii nie obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych na świeżym powietrzu, to przepis ten nie dotyczy szkolnych dziedzińców. Maski pozostaną też obowiązkowe wewnątrz sal lekcyjnych i na korytarzach dla uczniów, którzy ukończyli 10. rok życia.

Z szacunków ministerstwa oświaty wynika, że do poniedziałku zaszczepiło się w pełni przeciwko koronawirusowi 99 proc. pracowników portugalskich szkół.

(PAP, JK)

Pandemia zamyka szkoły i przedszkola. MEiN o skali zdalnej i hybrydowej edukacji w oświacie

Hiszpania: Zajęcia w nowym roku szkolnym tylko w formie stacjonarnej

Francja: Około 3 tys. klas zamkniętych z powodu koronawirusa