Premier: Nie mogę obiecać, że dzieci wrócą do nauki stacjonarnej po feriach

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nie może obiecać, iż po zakończeniu ferii dzieci wrócą do nauki stacjonarnej. W chwili obecnej nie wiadomo też, czy stanie się to w III dekadzie stycznia. Więcej na ten temat może być wiadomo dopiero za tydzień. Szef MEiN Przemysław Czarnek powtarza jednak w wywiadach, że jego resort przygotowuje się do tego, żeby 18 stycznia najmłodsi z klas I-III wrócili do stacjonarnych lekcji.

– Niestety, nie mogę dzisiaj obiecać, że dzieci wrócą do szkół po feriach ponieważ pandemia jest bardzo groźna i wokół nas ewidentnie już w wielu państwach widać skutki trzeciej fali. W związku z tym my bronimy się przed tą trzecią falą, ale pewnie w jakiejś wysokości ona do nas nadejdzie i dopiero za tydzień będziemy mogli więcej powiedzieć w tej kwestii –  powiedział Morawiecki podczas sesji Q&A na Facebooku.

– Chciałbym, żeby przynajmniej częściowo dzieciaki od I do III wróciły do szkół, ale również tego na sto procent nie możemy obiecać – dodał premier. Mówił też jak wyobraża sobie szczepienie nauczycieli przeciwko COVID-19.

Z kolei szef MEiN Przemysław Czarnek w Polskim Radiu 24 oświadczył, że jego resort przygotowuje się do powrotu najmłodszych uczniów do szkół.  – Chcemy mieć szansę na to, by dzieci wróciły do szkół po 17 stycznia, przynajmniej w klasach 1-3 – stwierdził.

Minister stwierdził, że “rząd nie wprowadza obostrzeń, ponieważ są dobre, tylko dlatego, że dają one szanse na powrót do normalności”. – Dlatego należy przestrzegać wszystkich reżimów sanitarnych i obostrzeń. Chcemy mieć szansę na to, by dzieci wróciły do szkół po 17 stycznia, przynajmniej w klasach 1-3 – mówił Przemysław Czarnek.

Polityka PiS pytano także o traumę dzieci, które po raz kolejny kształcą się zdalnie bez możliwości spotkań z rówieśnikami. – Największa trauma to jest utrata życia przez setki osób każdego dnia. My zdajemy sobie sprawę z faktu, że nauka zdalna jest mniej efektywna i źle wpływa to na psychikę dziecka. Dlatego mamy poradnie stacjonarne, telefoniczne, teraz wystartowały te on-line – dodał Czarnek.

Szef resortu edukacji i nauki był też pytany o planowane zmiany w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Konstytucja dla nauki) i o pracach ministerialnych ekspertów w tym zakresie.

– Zespół prof. Waldemara Parucha i inni eksperci wypracowali rekomendacje dla uczelni w wielu obszarach, m.in.: ewaluacji, wydawnictw i czasopism, pracowników uczelni. To wszystko jest gotowe i będzie ogłoszone w drugiej połowie stycznia – zapowiedział.

(JK, GN)

Fot: Krystian Maj/KPRM

Premier: Nie ma gwarancji, że 18 stycznia najmłodsi uczniowie wrócą do szkół

 

Czarnek: W styczniu ruszą szczepienia nauczycieli. Po 17 stycznia część uczniów wróci do szkół

Czarnek przedstawił swój „pakiet wolnościowy” dla uczelni wyższych. „Nie tylko dla konserwatystów”