Premier o podwyżkach dla nauczycieli: „Zapomina się o tych, które były”

Trzeba powiedzieć, że już w tym roku była dodatkowa podwyżka 4,4 proc. W minionych latach była podwyżka zdecydowanie wyższa niż przeciętna. Ja wiem, że o tamtych podwyżkach się szybko zapomina ale tak było. A z kolei pan minister Czarnek bardzo mocno zabiega o to, aby osoby wchodzące do zawodu miały podwyżkę jeszcze większą. I proszę zapytać jaka była ta podwyżka dla osób wchodzących do zawodu nauczyciela w rym roku? O ile dobrze pamiętam dane – dzisiaj osoby wchodzące do zawodu to wynagrodzenie przekraczające 4 tysiące zł – oświadczył premier Mateusz Morawiecki zapytany o podwyżki dla grup krytycznych z punktu widzenia funkcjonowania państwa: nauczycieli i policjantów oraz ogólnie sferę budżetową.

Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej poinformował, że rząd przyjął rekordową nowelizację ustawy o waloryzacji przyszłorocznych rent i emerytur. Od marca 2023 roku świadczenia pójdą w górę o 13,8 procent i wzrosną minimum o 250 złotych.

– Waloryzacja na poziomie prawie 14 proc. i nie mniej niż 250 zł to nasze zobowiązanie. Może być większa, bo będzie zależała od wskaźnika inflacji. Skończyliśmy z systemową dyskryminacją ludzi starszych, tych którzy mają słabszy głos, ciężej jest im się przebić przez spory polityczne, dlatego wdrażamy nowe filary naszej senioralnej polityki rządu – przekazał Morawiecki. Dodał, że państwo na wsparcie osób starszych przeznaczy w sumie w tym roku ok. 43-44 mld zł.

Na konferencji prasowej padło też jednak pytanie o grupy krytyczne z punktu widzenia funkcjonowania państwa: policjantów i nauczycieli oraz ogólnie aferę budżetową. – Budżetówka domaga się wyższej waloryzacji pensji niż 7,8 proc. choćby zbliżonych do poziomu inflacji – mówił dziennikarz RMF FM.

Co na to premier? – Aby pełen obraz był dostrzeżony, to trzeba powiedzieć, że już w tym roku była dodatkowa podwyżka 4,4 proc. Że w minionych latach była podwyżka zdecydowanie większa niż przeciętna. – Ja wiem, że się o tamtych podwyżkach zapomina szybko, ale tak było! – stwierdził. – A z kolei pan minister Czarnek zabiega bardzo mocno o to, aby osoby wchodzące do zawodu miały podwyżkę jeszcze większą. I proszę zapytać, jaka była ta podwyżka dla osób wchodzących do zawodu nauczyciela w tym roku?- pytał sam siebie.

– Dzisiaj osoby wchodzące do zawodu to wynagrodzenie przekraczające 4 tysiące zł, natomiast w czasach naszych poprzedników osoby wchodzące do zawodu to kwota ok 2 100 – 2 200.  A więc niemal dwa razy wyższy wzrost wynagrodzenia dla nauczycieli wchodzących do zawodu! – obliczył premier. Więc ten jeden parametr – 7,8 proc. – nie odzwierciedla całości naszej polityki płacowej, którą realizujemy w ostatnich latach w odniesieniu do budżetówki – oświadczył.

Konferencję prasową można obejrzeć tutaj

„Krętacz, mistyfikator. Tak, podwyżkę o 170 zł brutto zapomina się szybko” – skomentował na FB Marek Ćwiek, prezes Okręgu Łódzkiego ZNP.

Przypomnijmy, że kilka dni temu premier składał nauczycielom życzenia z okazji Dania Edukacji Narodowej. – Wykształcenie to dobro, którym nauczyciele codziennie dzielą się ze swoimi uczniami, budując przez to lepszą Rzeczpospolitą; dziękuję za to – podkreślił Morawiecki.

Szef rządu, w Dniu Edukacji Narodowej, podziękował wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty za to, że ich ciężka praca, poświęcenie i troska pozwalają milionom młodych ludzi w Polsce poszerzać horyzonty i rozwijać się, budując lepszą przyszłość dla nas wszystkich. „Edukacja to klucz do rozwoju i pomost łączący przeszłość z przyszłością” – napisał Morawiecki na Facebooku.

Premier podkreślił, że rewolucja technologiczna i zmiany społeczne, które obserwujemy, jeszcze mocniej uwydatniają rolę edukacji we współczesnym świecie. „Inwestycje w nią są kluczowe i dlatego nadal będziemy zwiększać nakłady na polską naukę i szkolnictwo” – zapewnił.

„Drodzy nauczyciele! Jako rodzic dwójki dzieci w wieku szkolnym codziennie widzę, jak wspaniale uzupełniacie wiedzę, którą młodzi ludzie wynoszą z domu rodzinnego. Wykształcenie to dobro, którym codziennie dzielicie się ze swoimi uczniami, budując przez to lepszą Rzeczpospolitą – i za to dziękuję Wam z całego serca” – napisał Morawiecki na Facebooku.

(JK, GN)

Fot: KPRM: Facebook

Jaka podwyżka zrekompensuje nauczycielom drożyznę? Eksperci policzyli

Rząd: Podwyżka dla nauczycieli w 2023 r. wyniesie 7,8 proc. KPRM odpowiada na pytanie Głosu…

Czarnek oferował nauczycielom ogromne podwyżki – tyle że… pensum i czasu pracy

Na sejmowej komisji edukacji o zarobkach w oświacie. „Po raz kolejny słyszę rozmowę, kto dał więcej a kto mniej”