Prezydenci miast występują przeciwko zmianom planowanym przez MEiN w oświacie. „Zamach na polską szkołę”

Prezydenci miast zrzeszeni w Unii Metropolii Polskich apelują do Polaków żeby aktywnie protestowali przeciwko zmianom, które rząd zamierza wprowadzić w polskich szkołach i podpisywali się pod internetową petycją pt. „Zamach na polską szkołę”, przygotowaną przez samorządowców, nauczycieli, rodziców i uczniów.

„Stanowczo sprzeciwiamy się zmianom, które rząd zamierza wprowadzić w polskich szkołach. Nie chcemy powrotu do szkoły strachu, kontroli i indoktrynacji. Należy zapobiec jej ubezwłasnowolnieniu i upartyjnieniu” – podkreśla m.in. UMP. 

„Szkoła podporządkowana centralnej władzy i realizująca jej ideologiczną wizję, to zaprzeczenie nowoczesnej edukacji w demokratycznym państwie. To złe miejsce dla dzieci, rodziców, a także dla samych nauczycielek i nauczycieli. Bądźmy odpowiedzialni za tworzenie mądrej edukacji. Takiej, która pozwala nam stawać się lepszymi ludźmi i budować społeczeństwo nowoczesne, szanujące własną, demokratyczną tradycję” – czytamy. 

UMP zachęca mieszkańców do słania w tej sprawie korespondencji do parlamentarzystów, a także podpisywania się pod petycją wyrażającą sprzeciw wobec przygotowywanych zmian. Petycja pt. “Zamach na polską szkołę” znajduje się tutaj. 

„Polska edukacja nie może stać się ofiarą centralistycznych ambicji i ideologicznego zamachu. Nie chcemy powrotu do szkoły strachu, kontroli i indoktrynacji. Należy zapobiec jej ubezwłasnowolnieniu i upartyjnieniu. Pokażmy politykom, że edukacja jest dla nas ważna” – czytamy na profilu UMP.

Przeciwko zmianom w oświacie protestuje też Związek Miast Polskich.

„ZMP stanowczo sprzeciwia się próbom centralizacji i upartyjnienia systemu edukacji w Polsce. Jesteśmy przeciwni ograniczaniu autonomii dyrektorów, nauczycieli, rad rodziców, uczniów oraz wspólnot lokalnych w działalności edukacyjnej i wychowawczej placówek oświatowych” – czytamy m.in. w stanowisku ZMP w sprawie zapowiadanych zmian w prawie oświatowym. 

(JK, GN)

„Zamach na polską szkołę!” Można już podpisywać petycję – protest przeciwko zmianom, które MEiN szykuje w oświacie

Rada Warszawy sprzeciwia się planowanym przez rząd PiS zmianom w systemie oświaty

“Nie chcemy partyjnej szkoły!” Wspólny głos samorządowców, uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli