Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2025 rok, ale część przepisów skierował do TK (w trybie następczym)

Prezydent Andrzej Duda zdecydował w piątek o podpisaniu ustawy budżetowej na 2025 rok i jednocześnie skierował część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Wiadomo już jednak, że nauczyciele otrzymają 5 proc. waloryzację inflacyjną z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej – poinformowała w piątek szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka.

Podobny manewr (ze skierowaniem części przepisów do TK w trybie kontroli następczej – przyp.red) prezydent zastosował w przypadku budżetu na 2024 rok. Warto jednak zaznaczyć, że Trybunał jeszcze się nawet tą sprawą nie zajął. Ustawa budżetowa jest jedyną, która nie może zostać zawetowana przez prezydenta.

– Ustawa budżetowa przede wszystkim reguluje wszelkie kwestie związane z wydatkami i przychodami państwa, ale zawiera również bardzo istotne regulacje dla obywateli. Mam tutaj przede wszystkim na myśli kwestie związane z podniesieniem wynagrodzeń w sferze budżetowej nauczycieli, żołnierzy, funkcjonariuszy, również waloryzację rent i emerytur w tym roku – tłumaczyła Paprocka uzasadniając podpisanie budżetu przez Andrzeja Dudę.

Jak dodała, „takie podwyżki, mając na uwadze pogarszającą sytuację gospodarczą w Polsce inflację, wzrost cen, są bardzo oczekiwane i pożądane przez Polki i Polaków, a będą one mogły zostać zrealizowane dopiero po podpisaniu ustawy budżetowej przez pana prezydenta i po jej ogłoszeniu w dzienniku ustaw – podkreśliła.

Szefowa kancelarii prezydenta zwróciła uwagę, że ustawa budżetowa to podstawa finansowania takich programów jak „800 plus, jak wypłata 13-tej i 14-tej emerytury, wszelkie kwestie związane z funkcjonowaniem służby zdrowia z edukacją; ale również zapewnianie bezpieczeństwa naszej ojczyźnie”. – Tutaj mam na myśli kontynuację modernizacji polskiej armii – zaznaczyła.

Wyjaśniła, że wątpliwości głowy państwa dotyczą tworzenia przez rząd budżetów dla Trybunału Konstytucyjnego oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Dopytywana, czy nie jest tak, że TK zajmie się teraz „swoją” sprawą, odpowiedziała, że „tak mamy skonstruowany ustrój”.

– Wyraźnego podkreślenia wymaga fakt, że nie można zablokować wypłaty wynagrodzeń sędziom Trybunału Konstytucyjnego. To samo dotyczy diet członków KRS. Poważne zmiany obu instytucji powinny podlegać rozpatrzeniu przez Trybunał Konstytucyjny – oznajmiła Paprocka.

Resort finansów przestrzegał Andrzeja Dudę przed wysyłką ustawy do TK, gdyż jego zdaniem zastopowałoby to podwyżki dla tzw. budżetówki. Według konstytucjonalistów 5 proc. waloryzacji inflacyjnej dla nauczycieli zagwarantowane było jednak już na etapie projektu.

Szczegóły dotyczące zwiększenia stawek nauczycielskich będą znane po opublikowaniu przez MEN projektu tzw. rozporządzenia płacowego. Stanie się to – jak wynika z zapowiedzi resortu – po zakończeniu prac dot. budżetu.

Podwyższone pensje, wraz z wyrównaniem od początku roku, będą musiały zostać wypłacone w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od momentu opublikowania ustawy.

(GN)

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy budżetowej na 2025 r. Teraz budżet trafi na biurko prezydenta

Nauczyciele dostaną 5 proc. wyrównania inflacyjnego. Kiedy? Nie wiadomo, bo budżet na 2025 rok wciąż czeka na uchwalenie

PILNE! Jest decyzja prezydenta. Budżet z podwyżkami dla nauczycieli podpisany, ale… o zgodności z konstytucją orzeknie TK