Prezydent podpisał nowelizację Karty Nauczyciela – wynagrodzenia wyższe o 4,4 proc.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Karty Nauczyciela, zgodnie z którą wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 4,4 proc. od 1 maja 2022 r. ZNP do ostatniej chwili walczył o podwyżkę w wysokości 20 proc.

Po podpisaniu nowelizacji Karty przez prezydenta, ustawa została 29 kwietnia opublikowana w Dzienniku Ustaw. Następnego dnia, tj. 30 kwietnia br., weszła natomiast w życie.

Zgodnie z nowelizacją, wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 4,4 proc. od 1 maja br. Pracodawcy powinni zaś wypłacić nauczycielom podwyżki najpóźniej do 30 czerwca.

W ubiegłym tygodniu Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji Karty Nauczyciela zakładające podwyżkę nauczycielskich wynagrodzeń o 20 proc. od 1 maja 2022 r.

Posłowie PiS odrzucili 20-procentowe podwyżki dla nauczycieli. “Degradujecie zawód nauczyciela”

Decyzje polityków zbiegły się z komunikatem Głównego Urzędu Statystycznego, że w kwietniu inflacja wyniosła aż 12,3 proc. To najwięcej od 25 lat. Drożyzna już dawno temu “zjadła” tzw. podwyżkę, jaką nauczyciele dopiero otrzymają. W kwietniu inflacja liczona miesiąc do miesiąca, czyli w porównaniu z marcem br., wyniosła aż 2 proc.

Rekordowa inflacja w kwietniu. Drożyzna już “zjadła” tzw. podwyżkę, jaką nauczyciele dopiero mają otrzymać

Przypomnijmy – w marcu ceny towarów i usług poszły w górę aż o 3,3 proc. W ujęciu rocznym najbardziej zdrożały nośniki energii, bo o 27,3 proc. (w ujęciu miesięcznym – o 2,4 proc.) oraz paliwa do prywatnych środków transportu – o 27,8 proc. (w ujęciu miesięcznym spadły o 0,8 proc.). Ceny żywności i napojów bezalkoholowych poszły w górę o 12,7 proc. (w ujęciu miesięcznym – aż o 4,2 proc.).

ZNP domaga się radykalnego zwiększenia wynagrodzeń w oświacie, minimum o 20 proc. Według Związku, proponowana przez MEiN podwyżka 4,4 proc. oznacza, że średnioroczny wzrost wynagrodzeń wyniesie zaledwie 2,93 proc., a wynagrodzenie nauczycieli realnie spadnie w 2022 r. o 7,87 proc.

ZNP: Podwyżka 4,4 proc. od 1 maja tak naprawdę oznacza spadek realnych wynagrodzeń o 7,87 proc.

– Niestety decyzja Sejmu wyrażona w tym głosowaniu, moim zdaniem, absolutnie nosi znamiona antyedukacyjnej. Chcielibyśmy, żeby wszyscy w Polsce mieli świadomość jaki los edukacji zgotują posłowie, którzy głosowali przeciwko nauczycielom. Przypomnę tylko, że średnia wieku nauczyciela w Polsce to jest prawie 50 lat, to znaczy, że jedno pokolenie wypadło z zawodu – powiedział „Głosowi” prezes ZNP Sławomir Broniarz. – Za chwilę w szkołach zostaną tylko pasjonaci, którzy nie wyobrażają sobie życia bez pracy z dziećmi i młodzieżą, ewentualnie przyjdą do pracy osoby, które nie powinny wykonywać tego zawodu i których w szkołach nie potrzebujemy – dodał.

Sławomir Broniarz: Antyedukacyjna decyzja Sejmu. ZNP nie zrezygnuje z walki o godne zarobki nauczycieli

(PS, GN)