Członkowie Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, którzy 28 czerwca 2025 r. w Warszawie odbyli doroczne posiedzenie Kapituły postanowili – po dokładnej analizie wniosków otrzymanych od dzieci z całego świata – ogłosić, że do grona Dam i Kawalerów Orderu Uśmiechu dołączy kolejnych 8 osób. Wśród uhonorowanych znalazł się Radosław Potrac, Nauczyciel Roku 2023, harcmistrz, społecznik i animator działań lokalnych.
Radosław Potrac jest nauczycielem dyplomowanym, pedagogiem specjalnym i terapeutą. Od ponad 25 lat pracuje jako pedagog, wychowawca i nauczyciel. Na co dzień uczy w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r. w Warszawie. Jest także Varsavianistą i wiceprezesem Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
Komunikat Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu pic.twitter.com/nIurB4of78
— Order Uśmiechu (@OrderUsmiechu) June 29, 2025
Poza Radosławem Potracem do grona Dam i Kawalerów Orderu Uśmiechu dołączyli:
>> Elżbieta Golińska (Warszawa) – Prezes Fundacji Towarzystwa Przyjaciół Centrum Zdrowia Dziecka im. dr. n. med. Jolanty Chmielik
>> Maria Grodner (Dziekanów Leśny) – fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie rehabilitacji splotu ramiennego, doktor nauk o kulturze fizycznej w zakresie rehabilitacji ruchowej
>> Marek Małecki (Solec Kujawski) – Prezes Zarządu SOLBET Sp. z o.o., filantrop
>> Omenaa Mensah (ur. Jelenia Góra) – Prezes Omenaa Foundation, Wiceprezes Rafał Brzoska Foundation, polska dziennikarka i prezenterka, przedsiębiorczyni, filantropka
>> Zygmunt Pyszkowski (Szczecin) – Prezes Zarządu Zachodniopomorskiego TPD
>> Przemysław Szaliński (Gdańsk) – założyciel i Prezes Zarządu Fundacji „Przemek Dzieciom”, od lat dziecięcych działacz społeczny na rzecz dzieci i młodzieży
>> Jakub Tylman (Śrem) – pedagog, terapeuta, społecznik, autor książek
Ankieta Głosu. Zapraszamy do udziału w głosowaniu:

Historia Orderu Uśmiechu sięga roku 1968, kiedy to redaktor „Kuriera Polskiego”, Cezary Leżeński, zainspirowany pomysłem ośmioletniej dziewczynki, postanowił stworzyć odznaczenie przyznawane dorosłym, którzy niosą dzieciom radość, chronią ich prawa, a często także ratują ich życie.
Oficjalnie order został ustanowiony w 1968 roku, a w 1979 roku zyskał międzynarodowy status, gdy został wpisany przez ONZ na listę orderów przyznawanych za zasługi na rzecz dzieci.
Obrady Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu zakończone. Niebawem komunikat o werdykcie. pic.twitter.com/7tODbSdsrE
— Order Uśmiechu (@OrderUsmiechu) June 28, 2025
Order Uśmiechu to charakterystyczny medal w kształcie słoneczka z uśmiechem, który symbolizuje szczęście i dobro dzieci. Wręczenie odznaczenia jest zawsze wyjątkową, barwną uroczystością – nowy Kawaler lub Dama musi wypić sok z cytryny i uśmiechnąć się, potwierdzając tym swoją gotowość do niesienia radości najmłodszym.
Podczas ceremonii następuje także pasowanie nowego Kawalera lub Damy za pomocą róży a także przyrzeczenie bycia pogodnym i niesienia radości dzieciom.
Warto podkreślić, że o przyznanie najsłoneczniejszego z odznaczeń mogą wystąpić wyłącznie dzieci, czyli każdy, kto nie ukończył 18 lat. Aby złożyć wniosek nie obowiązuje żaden oficjalny formularz. Zgłoszenie może przybrać formę listu, albumu, a nawet nagrania wideo.
Liczy się tutaj pomysł dzieci wnioskujących. Zgłoszenia można dokonać indywidualnie, ale może je złożyć także grupa dzieci. Najważniejsze jest, aby wniosek zawierał dane kandydata oraz uzasadnienie, za co dzieci pragną wyróżnić wybraną osobę.
Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu zbiera się dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Na każdym posiedzeniu przyznaje kilka lub kilkanaście odznaczeń. Rocznie otrzymuje kilkaset do tysiąca wniosków. Obradom Kapituły od 2007 r. przewodniczy Kanclerz Marek Michalak, były Rzecznik Praw Dziecka. Wyróżnienia otrzymują dorośli, ale zawsze na wniosek dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Order jest jedynym odznaczeniem, które dorosłym przyznają dzieci z całego świata.
Damy i Kawalerowie pochodzą z niemal wszystkich kontynentów. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: papież Jan Paweł II i papież Franciszek I, Dalajlama, Nelson Mandela, profesorowie Zbigniew Religa i Marian Zębala, reżyser Steven Spielberg, Marek Kotański (twórca Monaru), ks. Jan Twardowski, a także J. K. Rowling (autorka cyklu powieści o przygodach Harry’ego Pottera).
(GN)
🔴 Przypominamy, że trwa 23 edycja Konkursu Nauczyciel Roku (organizator: Głos Nauczycielski, współorganizator: Minister Edukacji) oraz piąta edycja Konkursu Nauczyciel Jutr@ (organizator: Głos Nauczycielski, współorganizator: Fundacja Orange).
🔴 Czekamy na zgłoszenia kandydatek i kandydatów do zaszczytnych tytułów w naszych Konkursach!
Nauczyciel Roku 2025 i Nauczyciel Jutr@ – szukamy Najlepszych z Najlepszych!
Wanda Traczyk-Stawska odebrała Międzynarodowy Order Uśmiechu. Gratulujemy!
Radosław Potrac ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Warszawie Nauczycielem Roku 2023!