Raport Cyfrowa Szkoła 4.0. Nauczyciele wysoko oceniają stopień cyfryzacji polskich szkół. Ale tylko w co trzeciej szkole nie ma problemów z internetem

7,6 pkt na dziesięciostopniowej skali – na tyle oceniają polscy nauczyciele stopień cyfryzacji polskiej edukacji. Na ich ogólną ocenę wpływają między innymi kwestie związane z dostępem do sprzętu technologicznego i łącza internetowego w szkole. Takie m.in wnioski wypływają z badania przeprowadzonego na zlecenie Związku Cyfrowa Polska.

Postęp transformacji cyfrowej polskiej szkoły został zbadany przez ośrodek ARC Rynek i Opinia wśród reprezentatywnej grupy 300 nauczycieli i dyrektorów szkół publicznych – podstawowych oraz ponadpodstawowych na potrzeby raportu „Cyfrowa Szkoła 4.0” przygotowanego przez ekspertów Związku Cyfrowa Polska.

Premiera raportu miała miejsce podczas konferencji CEE Edu Digital Summit 2024 w Warszawie, spotkania ekspertów w dziedzinie cyfryzacji edukacji z Polski i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Większość z badanych nauczycieli wysoko oceniła poziom ucyfrowienia szkół. Bardzo dobre noty dla tego procesu dało 60 proc. z nich (na poziomie 8-10 punktów w dziesięciostopniowej skali). Jednak ci z nauczycieli, którzy ocenili postęp transformacji cyfrowej nieco niżej (5-7 punktów), najczęściej zwracali uwagę na przestarzały sprzęt w szkole, w których uczą (co czwarty z nich), a także problemy z dostępem do sprzętu komputerowego (17 proc.) i wyzwania związane z internetem (16 proc.).

W ocenie nauczycieli i dyrektorów lepszy dostęp do sprzętu mają uczniowie szkół podstawowych niż uczniowie szkół ponadpodstawowych. Na obu poziomach edukacji lepiej oceniany jest też dostęp do sprzętu i oprogramowania dla nauczycieli niż ten, jaki posiadają uczniowie.

W badaniu wykazano, że prawie wszyscy nauczyciele w swojej pracy dydaktycznej wykorzystują interaktywne tablice oraz projektory oraz włączają do programu nauczania różnorodne formy multimedialne.

Ankieta Głosu. Zapraszamy do udziału w głosowaniu:

Nauczycielu, jak nowe przepisy dotyczące (nie)zadawania prac domowych wpłyną na Twoją pracę z uczniami?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Dziewięciu na dziesięciu nauczycieli korzysta także z platform e-learningowych do dostarczania materiałów edukacyjnych  lub innych platform czy aplikacji edukacyjnych zapewniających lekcje i gry edukacyjne. Połowa z nich używa platform służących do oceny pracy uczniów online.

W kontekście wsparcia pracy dydaktycznej największe oczekiwania i zapotrzebowanie nauczycieli zgłaszają w zakresie zakupu licencji na specjalistyczne oprogramowanie edukacyjne (76%) oraz szkolenia z zakresu nowoczesnych technologii edukacyjnych (75%).

Większość badanych wyraziło  także oczekiwanie wsparcia w zakresie proponowanych scenariuszy lekcji, które efektywnie wykorzystują technologię, w rozwoju infrastruktury szkolnej oraz w dostępie do bibliotek cyfrowych. Dużym zainteresowaniem cieszyłaby się dodatkowa pomoc w kwestii warsztatów dotyczących skutecznych metod nauczania online (59%), dostępu do platform e-learningowych (58%) czy pomocy w adaptacji programów nauczania do środowiska online (55%).

Prezes Związku Cyfrowa Szkoła Michał Kanownik powiedział, że autorzy raportu i nauczyciele biorący udział w badaniu wskazują na konieczność zmian w podstawie programowej. Chodzi o uwzględnienie w niej zajęć z higieny cyfrowej, cyberbezpieczeństwa czy weryfikacji informacji.

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz tłumaczyła, że poprawa jakości internetu w szkołach jest jednym z priorytetów rządu, natomiast temat higieny cyfrowej powinien pojawić się na lekcjach.

Paulina Piechna-Więckiewicz zastrzegła jednak, że ewentualne zmiany w podstawie programowej, związane z dodaniem nauki o cyberbezpieczeństwie lub innych treści, będą musiały zostać jeszcze poddane konsultacjom społecznym i w tym zakresie resort nie podjął żadnych wiążących decyzji.

Na podstawie przeprowadzonego badania, branża cyfrowa wydała rekomendacje, które skieruje do Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Nauki i Ministerstwa Cyfryzacji.

Pełny raport dostępny jest tutaj

(GN)

Wszystkie pytania o AI w szkole. Monika Eilmes: Nauczyciele z wyprzedzeniem reagują na nowinki cyfrowe

NASK: Nastolatki korzystają z Internetu średnio 5 godzin i 36 minut w dni powszednie. Czego nie wiedzą rodzice?

Marek Grzywna: Nie miejmy złudzeń, w szkole nie będą pracować informatycy i programiści