Rektor UJ: Od października wykłady nadal będą się odbywać w formie zdalnej

W środę 1 lipca startuje rekrutacja na Uniwersytet Jagielloński. W październiku ruszyć ma nowych 6 kierunków i część zajęć wciąż będzie się odbywać zdalnie – zapowiedział rektor elekt UJ prof. Jacek Popiel. Kłóci się to z oświadczeniem premiera Mateusza Morawieckiego, który kilka dni temu zapowiadał od nowego roku powrót uczniów do szkół, a studentów na uczelnie.

Od początku września dzieci i młodzież wracają do szkoły. Na początku października studenci wracają na uczelnie – mówił premier Mateusz Morawiecki w „Rozmowie Dnia” Radia Łódź i TVP3 Łódź. Dodał, że to „jest pewna decyzja”. Pisaliśmy o tym tutaj:

Premier Morawiecki: Jest pewna decyzja. Dzieci i młodzież wracają od września do szkoły

Władze Uniwersytety Jagiellońskiego mają jednak inne plany.Od października wykłady będą zdalne, a zajęcia – zdalne oraz tradycyjne – zapowiedział rektor elekt UJ prof. Jacek Popiel. Zastrzegł, że ostateczne rozwiązania będą zależały od sytuacji epidemicznej i bieżących decyzji rządu.

We wtorek podczas konferencji prasowej, zorganizowanej online w przeddzień rozpoczęcia rekrutacji na UJ prof. Jacek Popiel zwrócił m.in. uwagę na zdrowie psychiczne młodzieży. – Młodzież jest teraz w bardzo trudnej sytuacji. Najpierw przeżywała niepewność i niepokój w związku z terminami matur, a teraz z rekrutacją na studiach, na której wyniki trzeba będzie czekać dłużej niż zwykle – stwierdził.

Zaznaczył, iż nie wyobraża sobie, aby od 1 października 35 tys. studentów UJ pojawi się w murach uczelni. – To nadal jest kwestia zagwarantowania bezpieczeństwa – powiedział. Uczelnia planuje, że wszystkie wykłady będą się odbywać zdalnie.

Uniwersytet Warszawski poinformował z kolei, że rozważa przesunięcie rozpoczęcia zajęć do 15 października. Okres między 1 a 15 października 2020 roku miałby być przeznaczony na dokończenie procesu rekrutacji na studia oraz innych spraw związanych z dydaktyką.

Wielu z Was pyta o organizację przyszłego roku akademickiego na UW. Rozważane jest przesunięcie rozpoczęcia zajęć do 15…

Opublikowany przez Uniwersytet Warszawski Środa, 24 czerwca 2020

 

„Powrót do stacjonarnych zajęć dydaktycznych w przyszłym roku akademickim będzie zależał od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Z kolei w lipcu kierownicy jednostek dydaktycznych przygotują wykaz zajęć, które w przyszłym roku akademickim rozpoczną się w trybie zdalnym albo stacjonarnym” – czytamy na Facebooku UW.

(JK, GN)

Fot: UJ/Facebook

Sławomir Broniarz: Tęsknimy za szkołą! Od września chcemy wrócić do szkoły!

MEN zapewnia: Przygotowujemy się do stacjonarnej pracy szkół od września