Renta wdowia – ustawa już z podpisem prezydenta. Nowe zasady będą obowiązywać juź wkrótce. Sukces inicjatorów projektu!

Już wkrótce będzie można łączyć otrzymywanie renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem z uprawnieniami do innych świadczeń emerytalno-rentowych. W przypadku zbiegu prawa do tych świadczeń z rentą rodzinną, jedno – wybrane świadczenie – będzie wypłacane w całości, a drugie w wysokości docelowo 25 proc. Nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2025 r. (uprawnieni skorzystają z nich od lipca 2025 r.). 9 sierpnia br. prezydent podpisał nowelizację ustawy emeryturach i rentach. Chociaż uchwalona ustawa różni się od projektu obywatelskiego ws. renty wdowiej, autorstwa OPZZ i popieranego przez Lewicę, to jednak zmiana przepisów jest sukcesem!

 

 

Prezydent Andrej Duda podpisał z 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza do systemu ubezpieczeń społecznych (także systemu emerytur rolniczych i mundurowych) nowe reguły zbiegu prawa do renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem z uprawnieniami do innych  świadczeń emerytalno-rentowych (wskazanych w ustawie). „W przypadku zbiegu prawa do wskazanych świadczeń z rentą rodzinną, jedno – wybrane świadczenie – będzie wypłacane w całości, a drugie w wysokości 25 proc.” – informuje Kancelaria Prezydenta RP.

Osoba uprawniona ma prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu na „nowych” zasadach w przypadku:
1) osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego;
2) pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
3) nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

„Wypłata powyżej wskazanych świadczeń ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną. Wysokość sumy świadczeń wypłacanych w zbiegu, nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury, o której mowa w art. 85 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych” – czytamy w komunikacie prasowym. I dalej: „W przypadku przekroczenia kwoty trzykrotności kwoty najniższej emerytury, o której mowa w art. 85 ust. 2, świadczenia, ulegają pomniejszeniu o kwotę przekroczenia według kolejności wskazanej w nowelizacji”.

Ustalenie zbiegu świadczeń oraz ich wypłata następują na wniosek osoby uprawnionej (wzór wniosku zostanie opublikowany na stronie internetowej ZUS).

Nowelizacja zawiera przepisy przejściowe, dotyczące m.in. stopniowego wprowadzania wskaźnika świadczenia w zbiegu.

Wskaźnik ten wyniesie:

>> 15 proc. w okresie od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.

>> 25 proc. od 1 stycznia 2027 r.

Po wejściu w życie ustawy, ZUS i inne instytucje będą miały pół roku na przygotowanie systemu do funkcjonowania nowych rozwiązań.

Jak czytamy w komunikacie prasowym „prawo do świadczeń w zbiegu i ich wypłaty lub wyłącznie ich wypłaty, na zasadach określonych w uchwalonej ustawie, powstanie nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.” Ale uwaga! „Osoby, które spełniają warunki do wypłaty świadczeń na zasadach określonych w ustawie, mogą składać wnioski o ustalenie zbiegu świadczeń, od dnia 1 stycznia 2025 r. W przypadku wniosków złożonych do dnia 30 czerwca 2025 r., prawo do wypłaty świadczeń w tym zbiegu powstaje z dniem 1 lipca 2025 r. (art. 14)”.

Uchwalenie nowych przepisów jest sukcesem inicjatorów złożenia projektu obywatelskiego w tej sprawie. „Czy to jest projekt obywatelski pod którym zbieraliśmy podpisy? Nie do końca. Ale czy to projekt korzystny dla wdów i wdowców? W znaczącej części skorzystają oni z tego rozwiązania również w formie, którą proponuje koalicja rządząca” – komentowało na Facebooku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ). To właśnie ta centrala związkowa razem z Lewicą doprowadziła do zajęcia się przez parlament kwestią renty wdowiej.

Sejm uchwalił tzw. rentę wdowią z poprawkami rządu. OPZZ ocenia, że mimo istotnych zmian, ustawa będzie korzystna dla wdów i wdowców

Pierwotnie projekt obywatelski zakładał, że owdowiała osoba mogłaby zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub – jeśli taki wariant byłby korzystniejszy – pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Jednak w wyniku kompromisu zawartego przez ugrupowania koalicji rządowej założenia dostosowano – jak to uzasadniono – do możliwości budżetu państwa.

Chodziło właśnie o zasadę, że drugie świadczenie będzie wypłacane od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc. Po uchwaleniu ustawy przez posłów, Senat poparł ją w całości, bez zgłaszania poprawek, a dokument trafił na biurko prezydenta RP.

Jest stanowisko rządu w sprawie tzw. renty wdowiej. Prace nad projektem przyśpieszą, ale będą spore zmiany

– Dlaczego ten postulat jest tak ważny? Pamiętajmy, że sytuacja emerytów w jednoosobowych gospodarstwach domowych jest bardzo często tragiczna. To głównie kobiety zostają same, ponieważ aż 26 procent mężczyzn nie dożywa do emerytury. Potrzebne są rozwiązania systemowe, a nie doraźne jak 13. i 14. emerytura, ale właśnie np. wprowadzenie „Renty Wdowiej”, emerytur stażowych czy niewygasającego charakteru emerytur pomostowych – mówił w kwietniu 2023 r. podczas konferencji prasowej Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

To właśnie wtedy Komitet Obywatelski, w składzie którego był OPZZ, złożył w Sejmie ponad 200 tysięcy podpisów zebranych pod projektem ustawy ws. renty wdowiej. W zbiórkę podpisów zaangażowały się także ogniwa ZNP.

Renta wdowia już w Sejmie. Ponad 200 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy

(DK, GN)