Rozporządzenie płacowe podpisane, a w nim podwyżka 266-326 zł. MEiN z zachwytem: „rekordowe”, „gigantyczne”

Minister edukacji Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie o minimalnych stawkach wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, czyli tzw. rozporządzenie płacowe. Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wzrośnie zaledwie od 266 do 326 zł brutto. Nie przeszkadza to MEiN w komunikacie używać takich słów jak „rekordowe” i „gigantyczne”.

„Minister Czarnek podpisał dziś rozporządzenie o minimalnych stawkach wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli. Nauczyciele otrzymają wyrównanie od 1 stycznia br. dzięki podwyższeniu subwencji oświatowej o rekordowe ponad 11 mld zł” – czytamy w komunikacie resortu edukacji.

W komunikacie możemy też znaleźć informację o kolejnym sukcesie ministerstwa: „Subwencja oświatowa w 2023 r. wyniesie 64,4 mld zł. To o 11,1 mld zł więcej w stosunku do ustawy budżetowej z 2022 r., czyli wzrost o 20,8 proc. Nigdy nie było tak gigantycznego zwiększenia kwotowego i procentowego subwencji”.

Niestety MEiN nie zamieścił tabeli ze stawkami wynagrodzenia, na jakie mogą liczyć nauczyciele. Nie mają one bowiem nic wspólnego ani ze słowem „rekordowe” ani „gigantyczne”. Przypomnijmy więc – nowe stawki są efektem zapowiedzianej przez rząd i zapisanej w ustawie budżetowej podwyżki w wysokości 7,8 proc. przy inflacji rocznej wynoszącej ponad 17 proc.

Zgodnie z rozporządzeniem, minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym ma wynieść (wszystkie kwoty brutto):
* nauczyciel początkujący – 3690 zł, czyli o 266 zł więcej niż obecnie
* nauczyciel mianowany – 3890 zł, czyli o 293 zł więcej niż obecnie
* nauczyciel dyplomowany – 4550 zł, czyli o 326 zł więcej niż obecnie

Natomiast minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli z pozostałym wykształceniem ma wynieść (wszystkie kwoty brutto):
* nauczyciel początkujący – 3600 zł, czyli o 271 zł więcej niż obecnie
* nauczyciel mianowany – 3700 zł, czyli o 275 zł więcej niż obecnie
* nauczyciel dyplomowany – 3960 zł, czyli o 282 zł więcej niż obecnie

Płace rosną, ale nie w oświacie. Jest nowy rekord przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Przebiło 7 tys. zł brutto

Z podpisanych przez Czarnka stawek wynika, że wynagrodzenie zasadnicze w 4 z 6 grup zaszeregowania nauczycieli będzie albo równe albo niewiele wyższe od wynagrodzenia minimalnego za pracę. Przypomnijmy – od 1 stycznia br. wynagrodzenie minimalne to 3490 zł brutto, a od 1 lipca 2023 r. – 3600 zł brutto.

Podwyżki zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 stycznia br.

Związki rozmawiają z MEiN o ocenie pracy, wynagrodzeniach i emeryturach

Wyjaśnijmy też, że wzrost subwencji, o którym z takim zachwytem piszą służby prasowe MEiN, wynika nie tyle z jakichś ekstra wydatków na oświatę, ale z uwzględnienia w niej zarówno kosztów tegorocznej, jak i ubiegłorocznej podwyżki (4,4 proc. od stycznia 2022 r. i 8-10 proc. dla nauczycieli początkujących od września). Jest to więc zabieg czysto księgowy.

ZNP domaga się zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli o co najmniej 15 proc. Związek domagał się też jak najszybszego podpisania rozporządzenia płacowego, ponieważ zwlekanie przez Przemysława Czarnka z tą decyzją tylko opóźniało wypłatę zwiększonego wynagrodzenia i sprawiało, że z każdym tygodniem traciło ono na realnej wartości z powodu galopującej inflacji.

ZNP do Czarnka: Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli powinno wzrosnąć o co najmniej 15 proc.

„Wobec negatywnego stanowiska Ministerstwa Edukacji i Nauki do żądań Związku w sprawie zwiększenia stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli oraz pozorowania trybu uzgodnień z partnerami społecznymi – Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się w trybie pilnym podpisania Rozporządzenia płacowego, które pozwoli podnieść wynagrodzenia nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2023 roku” – czytamy w piśmie ZNP do MEiN z 16 lutego br.

ZNP: Do Sejmu trafi projekt ustawy znacząco zwiększającej wynagrodzenia nauczycieli

(PS, GN)