Rusza trzecia tura ferii zimowych. MEN przypomina o bezpiecznym wypoczynku

W poniedziałek, 27 stycznia br. uczniowie z kolejnych województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego rozpoczną ferie zimowe. To grupa prawie 1,4 mln uczniów z 6,5 tys. szkół, która będzie korzystała z zimowego wypoczynku. Do szkół wrócą 10 lutego.

Zazdroszczą im zapewne uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego, którzy kończą wypoczynek trwający od 13 stycznia. W poniedziałek 27 stycznia wrócą do szkół. Za to jeszcze przez tydzień będą korzystać z ferii uczniowie z Podlasia oraz Warmii i Mazur.

W poniedziałek ruszyła pierwsza tura ferii zimowych

Rusza druga tura ferii zimowych. Obejmie uczniów z Podlasia oraz Warmii i Mazur

Na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl znajduje się baza wypoczynku prowadzona przez MEN, w której znajdują się zgłoszone przez organizatorów wyjazdy zatwierdzone przez kuratorium oświaty. W bazie wypoczynku znajduje się obecnie 7455 zatwierdzonych zgłoszeń.

Przed nami ostatnia już, czwarta tura ferii. Od 10 do 23 lutego 2020 r. na wypoczynek wyjadą uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego. W sumie, w tym roku szkolnym w całym kraju, wolne od zajęć szkolnych będzie miało prawie 4,6 mln uczniów (4 596 284) z 21 215 szkół dla dzieci i młodzieży.

Ministerstwo Edukacji Narodowej jak przed każdymi feriami przypomina o specjalnym poradniku dotyczącym bezpiecznego wypoczynku, który jest dostępny na stronie MEN.

Nieferyjne przedszkola

W przedszkolach publicznych nie ma ferii i wakacji szkolnych. Ewentualne przerwy w ich funkcjonowaniu są ustalane przez społeczność danego przedszkola, ale gmina ma wówczas obowiązek zapewnienia opieki w innej placówce – poinformował wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

W rozporządzeniu w sprawie organizacji publicznych szkół i przedszkoli określono, że przedszkole jest placówką nieferyjną, czyli taką, w której nie obowiązują ferie i wakacje szkolne.

– Przerwy są ustalane przez społeczność danego przedszkola – zaznaczył Maciej Kopeć. Dodał, że w sytuacji, gdy w przedszkolu publicznym zaplanowano przerwę w jego działaniu, zapewnienie dziecku innego miejsca wychowania przedszkolnego w tym czasie spoczywa na władzach gminy.

Wiceminister odpowiadał w czwartek (23 stycznia) na pytanie posła PiS Marka Polaka dotyczące organizacji pracy przedszkoli w czasie ferii zimowych.

(JK, GN)