Rząd przeznaczy 30 mln zł „dla organizacji zaangażowanych w kultywowanie pamięci narodowej”. Rozpoczął się nabór wniosków

30 mln złotych – tyle rząd przeznaczy dla organizacji patriotycznych w ramach dofinansowania rządowego. Nabór wniosków rozpoczął się 25 marca i potrwa do 25 kwietnia włącznie. Wsparcie z funduszu będą mogły uzyskać „organizacje zaangażowane w kultywowanie pamięci narodowej, przypominanie dziejów naszych Bohaterów, troskę o prawdę historyczną”. 

Fundusz powołano z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego. Jego operatorem został Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego.

Budżet Funduszu, który ma wspierać m.in. organizacje zaangażowane w kultywowanie pamięci narodowej, wyniesie 30 mln zł. W informacji prasowej podano, że „dzięki wsparciu rządu organizacje zaangażowane w kultywowanie pamięci narodowej, przypominanie dziejów naszych Bohaterów, troskę o prawdę historyczną zyskują instytucjonalne i finansowe wzmocnienie. Chcemy w ten sposób nadrobić stracony czas i dać szansę grupom pasjonatów, patriotów-społeczników na skuteczną i nieskrępowaną oddolną aktywność” – wskazano.

„Celem i podstawowym zadaniem programu jest zatem wspieranie wszelkiego rodzaju podmiotów społeczeństwa obywatelskiego: fundacji, stowarzyszeń i innych środowisk pozarządowych, ale także instytucji samorządowych. Każda zgłoszona inicjatywa będzie starannie analizowana przez szerokie grono doświadczonych ekspertów. Każdy wniosek będzie rozpatrywany przez dwóch niezależnych od siebie rzeczoznawców. W przypadku, gdy ich oceny będą zbyt mocno od siebie odbiegać, wniosek trafi do oceny trzeciego eksperta. Taki mechanizm zagwarantuje, że pieniądze publiczne zostaną rozdysponowane we właściwy, odpowiedzialny i transparentny sposób” – przekazano w komunikacie.

Poinformowano, że przewiduje się uruchomienie dwóch ścieżek dotacyjnych (Priorytet I i Priorytet II): „miękkiej” oraz „twardej”.

„W ramach programu tzw. +miękkiego+ będzie można się ubiegać o dofinansowanie organizowania projektów kulturalnych, edukacyjnych i naukowych: konferencji, odczytów, koncertów itp. Tu wsparcia będą mogły szukać podmioty działające np. w grupach rekonstrukcyjnych czy w ramach organizacji promujących historię Polski. W ramach programu tzw. +twardego+ będą finansowane duże przedsięwzięcia inwestycyjne i infrastrukturalne czy szkoleniowe, które mają na celu wzmacnianie instytucjonalne/organizacyjne zaplecza obozu patriotycznego” – wyjaśniono.

Szczegółowe informacje dotyczące składania wniosków i regulamin można znaleźć na stronie www.fundusz-patriotyczny.pl lub fp.idmn.pl.

Przypomnijmy, że na pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla prawie 5 mln uczniów ministerstwo edukacji znalazło zaledwie 15 mln zł do końca grudnia br. Premier Morawiecki zapowiadał też powstanie Funduszu Inwestycji w Szkoły. – Fundusz na początek 2 mld i uzupełniany w razie potrzeb” – zapowiadał we wrześniu 2019 roku na konwencji PiS w Lublinie.

(JK, GN)

MEiN oferuje uczniom pomoc psychologiczną. Statystycznie – godzinę wsparcia dla co 50. dziecka

Rok temu premier obiecał szkołom 2 miliardy zł na modernizację. Co zostało z tych zapowiedzi?

A. Boroń: Chcemy przypomnieć bohaterów zapomnianych. Planujemy utworzenie szlaku poświęconego TON i muzeum