Rząd: W czwartek kolejne decyzje dotyczące kalendarza szkolnego

Egzaminy ósmoklasisty, zawodowe i dojrzałości prawdopodobnie odbędą się pod koniec czerwca lub na początku lipca; dokładne daty zostaną podane na 3-4 tygodnie wcześniej – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na Facebooku. W czwartek rząd ma przedstawić nowe informacje ws. sytuacji w oświacie i kalendarza szkolnego na najbliższe tygodnie.

Szef rządu tłumaczył, że egzaminy będą organizowane „w taki sposób, by były maksymalnie bezpieczne, to znaczy ze sporym dystansem, korzystając ze wszystkich możliwych przestrzeni na terenie placówek szkolnych”. – Myślę, że letnia pogoda będzie dopomagać w tym, żeby takie egzaminy mogły być przeprowadzone – dodał premier.

Q&A na żywo

🇵🇱

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Wtorek, 21 kwietnia 2020

 

– Jak pamiętam moje egzaminy, to strach czasami było wejść do pokoju z profesorami, bardzo groźnymi. Myślę, że egzaminy online są troszeczkę łatwiejsze, mniej stresujące – stwierdził.

Premier zapowiedział też, że „w drugim bądź trzecim etapie uwalniania gospodarki uruchomiony zostanie mechanizm umożliwiający pozostawianie dzieci małych oraz do 10-12 lat w szkołach, bądź przedszkolach pod opieką”. – Szczegóły przedstawimy przed końcem kwietnia – ogłosił.

W czwartek 23 kwietnia, po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, będziemy mogli spodziewać się kolejnych informacji, jeśli chodzi o sprawy oświatowe.

Tymczasem MEN ogłosiło, że rozważa stworzenie elektronicznej wersji świadectwa ukończenia szkoły, która byłaby równorzędna ze świadectwem papierowym.

– Zastanawiamy się nad tym, czy będzie możliwe stworzenie elektronicznej wersji świadectwa opatrzonej elektronicznym podpisem zaufanym dyrektora szkoły, która mogłaby być ewentualnie wydawana na życzenie rodzica. Jesteśmy w trakcie przygotowań do stworzenia takiej wersji świadectwa – zapowiedział minister Dariusz Piontkowski. Dodał, że być może uda się wprowadzić to rozwiązanie jako dodatkową możliwość w tegorocznej rekrutacji do szkół średnich.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w TVP Info, że uruchomienie drugiego etapu znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa nastąpi prawdopodobnie w pierwszej połowie maja. Po wdrożeniu drugiego etapu otwarte zostaną hotele i inne miejsca noclegowe (z ograniczeniami), sklepy budowlane w weekendy i niektóre instytucje kultury, w tym muzea, biblioteki i galerie sztuki.

(JK, GN)

Fot: KPRM/Facebook

Minister Piontkowski: Egzaminy możliwe w czerwcu

Czy zamkniecie szkół będzie przedłużone? Minister Piontkowski zabrał głos

Premier: Do końca kwietnia pokażemy rozwiązania dla edukacji