Rzecznik Praw Dziecka oraz organizacje działające na rzecz najmłodszych krytykują decyzję o umorzeniu śledztwa ws. Kamilka z Częstochowy

„Rzeczniczka Praw Dziecka, organizacje z Krajowej Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci i społeczność Kamilka z Częstochowy kategorycznie nie zgadzają się z decyzją Prokuratury Regionalnej w Gdańsku o umorzeniu śledztwa w sprawie o podejrzenie niedopełnienia obowiązków przez pracowników instytucji publicznych i pomocowych” –podkreślono w specjalnym komunikacie.

Zdaniem Moniki Horna-Cieślak decyzja prokuratury o umorzeniu śledztwa wymaga zaskarżenia.

„W tej sprawie zamierzamy wspierać działania, które będą prowadziły do zaskarżenia decyzji prokuratury Regionalnej w Gdańsku, z którą nie zgadzamy się w sposób zasadniczy” – wskazano w komunikacie.

Przypomnijmy, że sprawa Kamilka z Częstochowy poruszyła w 2023 r. całą Polskę. Kamilek był dzieckiem, które zmarło na skutek stosowania wobec niego brutalnej przemocy ze strony ojczyma, 27-letniego Dawida B. Mężczyzna znęcał się nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem m.in. sadzając chłopca na rozgrzanym piecu, przypalając papierosami, polewając wrzątkiem, bijąc prysznicem oraz pięściami po całym ciele, kopiąc po głowie, rzucając nim o meble i podłogę.

Rodzina Kamilka była przez lata objęta wsparciem służb pomocowych oraz wymiaru sprawiedliwości. Mimo to dziecko zmarło. Teraz Prokuratura Regionalna w Gdańsku zadecydowała o umorzeniu śledztwa w sprawie podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez pracowników urzędów i instytucji powołanych do ochrony dzieci.

W komunikacie prokuratury czytamy m.in., że „Magdalena B. (matka chłopca) aktywnie współpracowała z instytucjami publicznymi świadczącymi pomoc, jednak wyłącznie w celu uzyskania wsparcia rzeczowego i finansowego. Perfekcyjnie natomiast jedynie pozorowała współpracę w pozostałym zakresie dotyczącym funkcjonowania rodziny. Nie prezentowała instytucjom uprawnionym ważnych faktów o zachowaniu Dawida B. względem dzieci i o jego patologicznym zachowaniu”.

Te wyjaśnienia środowiska działające na rzecz dzieci „przyjmują ze zdumieniem, uznając za niewystarczające”.

Wyrażają obawę, że nie wszystkie okoliczności sprawy zostały wzięte pod uwagę. Wyjaśnienia – jak wskazują – wymaga m.in., z jakiej przyczyny funkcjonariusze publiczni nie weryfikowali twierdzeń matki co do sytuacji rodzinnej dziecka, w tym nie weryfikowali jego stanu psychofizycznego, nie oglądali dziecka, poprzestając jedynie na oświadczeniach matki. Sprawdzenia – jak dodają – wymaga też stan przygotowania pracowników służb do pełnienia swoich obowiązków, obecność właściwych wytycznych i procedur, systemu szkoleń, superwizji pracy.

Stanowisko w tej sprawie opublikowała też Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. „Jesteśmy zaniepokojeni decyzją prokuratury w Gdańsku, która umorzyła postępowanie przeciw funkcjonariuszom publicznym dotyczące sprawy 8-letniego Kamila z Częstochowy, zakatowanego przez swoich opiekunów” – napisano.

„Oczekujemy, że sprawa zostanie dogłębnie wyjaśniona, tak by wyciągnąć wnioski systemowe i zapobiegać podobnym tragediom w przyszłości. Szczególnie wnikliwej analizie powinny poddane być takie aspekty jak: przygotowanie merytoryczne pracowników, istniejące wytyczne i procedury, superwizja pracy, wymiana informacji miedzy służbami” – czytamy.

(GN)

Jakie zmiany w tzw. ustawie Kamilka? Ministerstwo Sprawiedliwości pokazało projekt nowelizacji

Sejm uchwalił ustawę o ochronie małoletnich, zwaną ustawą Kamilka z Częstochowy

Śmierć Kamilka z Częstochowy. Głos zabrał m.in. szef MEiN oraz szkoła w której uczył się chłopiec

Ustawa o ochronie dzieci. Sędzia Agnieszka Matysek z Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich MS: Zaczynamy budować system