Samorządy odraczają otwarcie żłobków i przedszkoli. Które placówki otworzyły się w środę?

Od środy 6 maja przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach i inne formy wychowania przedszkolnego oraz żłobki mogą być otwarte. Decyzje podejmują organy prowadzące. Muszą przy tym stosować się do wytycznych Ministra Zdrowia oraz GIS.

Dopiero na koniec dna będzie wiadomo, ile placówek zdecydowało się na otwarcie i przyjęcie maluchów pod opiekę. Dane na ten temat mają spływać do kuratoriów. Jeśli bowiem dyrektor żłobka czy przedszkola uzna, że w tym momencie nie może spełnić wytycznych sanitarnych, może zawiesić na czas ograniczony działalność swojej placówki.

Ankieta Głosu. Zapraszamy do głosowania:

Nauczycielu, czy w Twojej gminie/Twoim mieście samorząd zdecydował o otwarciu przedszkoli od 6 maja?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Władze Warszawy, Gdańska, Katowic i Zabrza wstępnie zakładają otwarcie żłobków i przedszkoli 18 maja. W Łodzi, Krakowie i Lublinie placówki mogą się otworzyć 11 maja, a w Poznaniu nie wcześniej niż 25 maja.

 O otwarciu miejskich żłobków i przedszkoli 6 maja zdecydowały m.in. władze Zielonej Góry. W Małopolsce przedszkola i żłobek zostały otwarte w gminie Wieprz w powiecie wadowickim. W woj. świętokrzyskim – według danych kuratorium oświaty – w środę otwartych miało być 29 przedszkoli. W niektórych miastach otworzyły się placówki niepubliczne.

MEN poinformowało, że przedszkola będą przede wszystkim organizować zajęcia opiekuńcze, a w miarę możliwości zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.

Jeżeli rodzice zdecydują się na pozostanie z dzieckiem w domu, do 24 maja będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on rodzicom dzieci do 8. roku życia.

Przypomnijmy, że zajęcia stacjonarne w publicznych i niepublicznych szkołach i przedszkolach oraz żłobkach zostały zawieszone w połowie marca w związku z epidemią koronawirusa. Od 25 marca szkoły mają obowiązek prowadzenia zajęć zdalnie. Zajęcia stacjonarne w szkołach są zawieszone do 24 maja.

(JK, GN)

Przedszkola w Warszawie otwarte od 18 maja. „Trudno wymagać od małych dzieci przestrzegania reżimu sanitarnego”

Nowe wytyczne GiS dla przedszkoli. „W jednej grupie może przebywać do 12 dzieci”

Nie otworzysz przedszkola – zgłosisz to kuratorowi. Nauczycieli czeka praca za dwóch

Minister Piontkowski: Warto otworzyć szkoły choćby na kilka tygodni