„12 maja 2025 roku przypada 90. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego – ojca polskiej niepodległości, Naczelnika Państwa, Naczelnego Wodza, Marszałka Polski, wybitnego męża stanu i dowódcy, który zatrzymał nawałę bolszewicką w 1920 roku” – głosi uchwała podjęta przez Sejm.
Posłowie w przyjętym dokumencie przypomnieli życie, działalność i zasługi Józefa Piłsudskiego. „Urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie w rodzinie polskich ziemian, pielęgnującej tradycje patriotyczne, w szczególności te związane z Powstaniem Styczniowym. Od młodych lat angażował się w działalność niepodległościową, za którą w 1887 roku został skazany na pięcioletnie zesłanie na Syberię. Po powrocie aktywnie działał w Polskiej Partii Socjalistycznej. Z czasem został szefem Organizacji Bojowej PPS. Z jego inicjatywy w 1908 roku został założony Związek Walki Czynnej. Był także współtwórcą Związku Strzeleckiego we Lwowie i Towarzystwa >>Strzelec<< w Krakowie. Wraz z wybuchem I wojny światowej utworzył polskie siły zbrojne walczące przeciwko Rosji, a sam został Komendantem I Brygady. Po kryzysie przysięgowym w Legionach Polskich został aresztowany, a od końca sierpnia 1917 roku więziony był w twierdzy magdeburskiej” – czytamy w uchwale.
#Sejm podjął uchwałę w sprawie uczczenia Marszałka Józefa Piłsudskiego w 90. rocznicę śmierci. pic.twitter.com/qwmf9DdDTg
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) May 9, 2025
„Józef Piłsudski – były zesłaniec, twórca polskiego wojska, więzień polityczny Niemców – był postrzegany jako symbol patrioty, dążący bezkompromisowo do odzyskania przez Polskę niepodległości. Po klęsce państw zaborczych, 10 listopada 1918 roku Józef Piłsudski powrócił do Warszawy, gdzie następnego dnia Rada Regencyjna przekazała mu władzę wojskową i naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi. Wkrótce po tym został Tymczasowym Naczelnikiem Państwa. Jako Naczelnik Państwa wydał szereg dekretów, tworząc podwaliny pod odbudowę państwowości polskiej po 123 latach zaborów. Nakazał przeprowadzenie wyborów do Sejmu Ustawodawczego, nadał kobietom pełnię praw wyborczych, utworzył szereg instytucji państwowych, umiejętnie współpracował z reprezentantami różnych obozów politycznych w celu uzyskania dla Polski maksymalnych korzyści na arenie międzynarodowej” – napisali posłowie.
Podkreślono, że Józef Piłsudski „położył ogromne osobiste zasługi w wojnie z Rosją”. „Kierował wyprawą wileńską i wyprawą kijowską. Dzięki śmiałemu planowi strategicznemu pokonał bolszewików w Bitwie Warszawskiej, a następnie w Bitwie Niemeńskiej. W uznaniu zasług 19 marca 1920 roku mianowany został Pierwszym Marszałkiem Polski” – przekazano.
Przypomniano też, że „w okresie międzywojennym Józef Piłsudski dwukrotnie pełnił funkcję premiera, wielokrotnie ministra spraw wojskowych, był Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych. Zmarł 12 maja 1935 roku i został pochowany na Wawelu, a jego serce złożono w grobie matki na wileńskiej Rossie”.
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża Józefowi Piłsudskiemu w 90. rocznicę śmierci najwyższe uznanie za działalność polityczną i wojskową na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości’ – zaakcentowano.
Przypomnijmy, że 17 maja 1921 r. – 104 lata temu – marszałek Józef Piłsudski został honorowym członkiem Związku Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych (od 1930 r. – ZNP).
Jak wielokrotnie podkreślaliśmy w Głosie Nauczycielskim, ani samo wydarzenie z 1921 r., ani związki Józefa Piłsudskiego z ZNP, nie były przypadkowe. Komendant od początku XX w. ściśle współpracował z twórcami Związku, a nauczyciele byli ważnymi uczestnikami ruchu niepodległościowego. Honorową członkinią ZNP została także Aleksandra Piłsudska, wdowa po Marszałku (otrzymała ten tytuł w 1937 r.).
>> Więcej o związkach Józefa Piłsudskiego z ZNP można przeczytać także na stronie Związku
>> Więcej o historii ZNP – w naszej serii historycznej: https://glos.pl/tag/nasza-historia
(GN)
Fot: Sejm
100 lat temu marszałek Józef Piłsudski został honorowym członkiem ZNP