Prezes ZNP Sławomir Broniarz: W przygotowaniach do nowego roku szkolnego dominuje chaos i bałagan

Komunikat, że na tydzień lub dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego podamy wytyczne dotyczące organizacji procesu nauczania, jest mało poważny i dowodzi tego, że niestety jesteśmy w atmosferze chaosu i bałaganu – powiedział w TVN24 szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Dodał, że powrót dzieci do szkół 1 września „jest obarczony dużą dozą ryzyka”.

Prezes ZNP zauważył, że „wbrew obiegowej opinii od mniej więcej połowy sierpnia to już są prace intensywnie związane z organizacją nowego roku, układanie planu, rozkładu zajęć i dopasowanie pomieszczeń plus normalne remonty, które w klasach się odbywają”.

– Dziwię się, że w tej sprawie głosu nie zabiera minister edukacji narodowej (Dariusz Piontkowski – red.), który akurat w tej części merytorycznej, dotyczącej organizacji zajęć, powinien być tutaj postacią wiodącą – dodał.

Sławomir Broniarz zwrócił uwagę, że „gdzieś w czerwcu pan premier (Mateusz Morawiecki – red.) ogłosił koniec pandemii, aczkolwiek widać wyraźnie po tych danych statystycznych, że się pomylił”.

 – Natomiast nie ulega wątpliwości, że jeżeli ma być tak, jak mówi minister edukacji, że za wszystko będą odpowiadali dyrektorzy, to zapewne dyrektorzy oczekują twardych konkretnych wytycznych, które nie będą pozostawiały cienia wątpliwości, a jednocześnie nie będą przerzucały odpowiedzialności za ocenę ryzyka na dyrektora szkoły, który nie jest specjalistą od branży epidemiologicznej – ocenił.

Prezes ZNP zwrócił także uwagę, że „ponad połowa polskich nauczycieli to są osoby, które mają powyżej 45 lat”. – To są osoby o dosyć dużym zaawansowaniu wiekowym – podkreślił. – Zwracamy uwagę na to, że szkoła to jest jednak środowisko o dosyć dużej kumulacji, nie tylko uczniów i nauczycieli, ale także rodziców, którzy do tej szkoły przychodzą. To jest bezpośredni kontakt zainteresowanych – mówił.

Zdaniem szefa ZNP powrót dzieci do szkół 1 września „jest obarczony dużą dozą ryzyka”. – Trzeba być w bezpośrednim kontakcie z dyrektorami i nauczycielami po to, żeby te warunki bezpieczeństwa były maksymalnie zapewnione – powiedział Sławomir Broniarz w TVN24.

W środowym wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” S. Broniarz przypomniał, że MEN w czerwcu prognozowało, że przeszkoli w zakresie zdalnego kształcenia 30 tys. nauczycieli i 600 dyrektorów, na co ma przeznaczone 50 mln zł.

– Do dziś nie wiemy, czy ktoś został przeszkolony  – podkreślił prezes ZNP.

MEN w czerwcu prognozowało, że przeszkoli w zakresie zdalnego kształcenia 30 tys. nauczycieli i 600 dyrektorów, na co ma…

Opublikowany przez ZNP Wtorek, 28 lipca 2020

 

– Apelowałbym do rządu o więcej pokory, zrozumienia dla sytuacji z pandemią. Do szkoły chcemy wrócić, ale musimy się przygotować na czarny scenariusz – komentował z kolei w „Super Expressie”

(JK, GN)

Źródło: tvn24.pl, wyborcza.pl, se.pl

Ministerstwo Zdrowia chce, by to dyrektor decydował o zamknięciu szkoły w czasie epidemii

Wiceminister zdrowia: Decyzja o powrocie do szkół pod koniec sierpnia