Wiceminister zdrowia: Decyzja o powrocie do szkół pod koniec sierpnia

Myślę, że decyzja w sprawie powrotu do stacjonarnej nauki w szkołach będzie podjęta na tydzień, dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego. Podobnie będzie w październiku w przypadku wyższych uczelni – oświadczył w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W Programie Trzecim Polskiego Radia Kraska był w poniedziałek pytany o to, na jakim etapie epidemii jesteśmy. – Chcemy wypracować strategię na jesień. Rzeczywiście jesień może być momentem przełomowym, jeśli chodzi o koronawirusa. Myślę, że do końca sierpnia będziemy mieli wypracowaną strategię, jeśli chodzi o testowanie, szczepienia, szpitale jednoimienne. Będziemy mieć dokładny plan, jak postępować na jesieni – powiedział wiceminister.

A co z powrotem do szkół? – Wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej pod koniec sierpnia. Czy dzieci wrócą do szkół, myślę, że będzie podjęta decyzja na tydzień, dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego – odpowiedział Kraska.

Wyjaśnił, że podobnie będzie w październiku, gdy rozpoczyna się rok akademicki. – Trudno mi w tej chwili powiedzieć, czy młodzież wróci do szkół. Chciałbym, żeby tak się stało, ale czy tak będzie, zobaczymy – stwierdził wiceszef MZ.

W zeszłym tygodniu minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformował na Twitterze: “Chcemy, aby uczniowie od września wrócili do tradycyjnej nauki w szkołach. Pracujemy nad przepisami, które zagwarantują bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół”.

“Gdyby pojawiło się ognisko epidemii czy realne zagrożenie dla zdrowia uczniów i nauczycieli, chcemy, aby dyrektor, po zasięgnięciu opinii GIS, mógł szybko zareagować. Ważna będzie również rola kuratora” – napisał Piontkowski.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał z kolei, że „jest pewna decyzja” i 1 września uczniowie wrócą do szkół.

(JK, GN)

Fot: Ministerstwo Zdrowia/Twitter

Minister Piontkowski: „Pracujemy nad przepisami, które zagwarantują bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół”

Premier Morawiecki: Jest pewna decyzja. Dzieci i młodzież wracają od września do szkoły

Jarosław Pytlak: Jedyną osobą, która powinna decydować o zamknięciu szkoły jest inspektor sanitarny