Szczepionkę AstraZeneca mogą otrzymać także nauczyciele w wieku 60-65 lat

Jak poinformował minister ds. szczepień Michał Dworczyk, Rada Medyczna przy premierze zarekomenduję zmianę wytycznych dotyczących szczepień preparatem AstraZeneca. Dzięki temu zaszczepieni zostaną także nauczyciele w wieku 60-65 lat

Zgodnie z obowiązującymi od mniej więcej tygodnia wytycznymi Rady Medycznej, AstraZeneca podawana ma być jedynie nauczycielom do 60. roku życia. To efekt badań skuteczności szczepionki, której niestety nie przetestowano na grupie seniorów.

O co chodzi ze szczepionką AstraZeneca? Wyjaśniamy to, czego rząd nie powiedział

Na tej podstawie wiele krajów, w tym m.in. Niemcy, Francja, Szwecja, Norwegia, a także Polska wprowadziły ograniczenia wiekowe. Zgodnie z decyzjami Rady Medycznej, w Polsce granicą wieku jest 60. rok życia.

Norwegia ogranicza stosowanie szczepionki AstraZeneca

Dlatego do rozpoczynających się dziś szczepień dyrektorzy zapisywali jedynie nauczycieli m.in. przedszkoli, klas I-III oraz szkół specjalnych do 60. roku życia. Mniej więcej 10 tys. nauczycieli w wieku 60+ usłyszało więc, że szczepionki nie otrzymają, choć do tej pory rząd na każdym kroku zapewniał, że zaszczepienie seniorów jest dla niego absolutnym priorytetem.

W sumie, w polskiej oświacie pracuje ok. 60 tys. nauczycieli w wieku 60+. Od poniedziałku 15 lutego ruszają zaś zapisy do szczepień pozostałych nauczycieli. Wytyczne Rady Medycznej zablokowałyby więc im wszystkim możliwość otrzymania szczepionki.

W poniedziałek ruszą zapisy do szczepień dla wszystkich nauczycieli szkół i nauczycieli akademickich

Michał Dworczyk zapowiedział dziś, że Rada Medyczna jednak zmieni swoje wytyczne i podniesie granicę wieku dla osób szczepionych AstraZeneca do 65 lat. Identyczne rozwiązania przyjął rząd Niemiec na podstawie analiz renomowanego Instytutu Roberta Kocha, jednej z najważniejszych na świecie instytucji badającej wirusy.

Na antenie radiowej Trójki Dworczyk poinformował, że eksperci dopuścili możliwość podawania szczepionki AstraZeneca osobom do 65 roku życia. Dlatego nauczyciele 60+, którzy do tej pory nie mieli możliwości zapisać się na szczepienia, będą mogli to uczynić od poniedziałku.

Niestety, nie wiadomo jeszcze, kiedy ruszą szczepienia w efekcie drugiej tury zapisów.

WHO: Szczepionkę AstraZeneca mogą stosować wszyscy dorośli

 

(PS, GN)