Szef MEiN: „Będziemy dążyć do skrócenia okresu nauki zdalnej”. Lex Czarnek? „Głowa państwa zawsze może mieć wątpliwości”

Szef MEiN Przemysław Czarnek powiedział w Polskim Radiu 24, że w razie zmniejszenia liczby zakażeń rozważane jest skrócenie okresu nauki zdalnej w szkołach. – Jeśli sytuacja na to pozwoli, będziemy dążyć do tego, ażeby skrócić ten okres nauki zdalnej, przynajmniej w tych pięciu województwach, które rozpoczęły ferie wcześniej i już te ferie się skończyły – ogłosił. Minister opowiedział też o swoim spotkaniu z parą prezydencką na temat lex Czarnek.

– Cały czas analizujemy sytuację. Najpóźniej 28 lutego wszyscy wracamy po feriach do nauki stacjonarnej po to, żeby ją kontynuować do końca roku. Taka jest nasza strategia – stwierdził Czarnek.

Pytany w swoje poniedziałkowe spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą na temat lex Czarnek powiedział, że „to pan prezydent będzie podejmował ostatecznie decyzję w ramach swoich konstytucyjnych uprawnień”. – My byliśmy od tego żeby wyjaśnić wszelkie wątpliwości i mam nadzieję, że to się udało – dodał.

W spotkaniu udział wzięli także prezydentowa Agata Kornhauser -Duda, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS), posłanka Teresa Wargocka (PiS) i szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Jeszcze w poniedziałek w rozmowie w TVP Info Czarnek stwierdził, że „głowa państwa zawsze może mieć wątpliwości”. –  Mam nadzieję, że udało się wyjaśnić wątpliwości – zaznaczył.

Nowelizacja ustawy została uchwalona przez Sejm w połowie stycznia. Teraz zajmuje się nią Senat. 24 stycznia odbyło się spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z posłankami opozycji w sprawie lex Czarnek. Jak poinformowały posłanki, żona prezydenta podzieliła obawy na temat zmian w prawie oświatowym.

Dzisiaj o 12 w Senacie odbędzie się wysłuchanie społeczne na temat lex Czarnek. Transmisja: www.senat.gov.pl oraz na facebookowym profilu ZNP: @znpedupl. W wysłuchaniu wezmą udział przedstawiciele ZNP: Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP,  Edyta Książek, członek Zarządu Głównego ZNP , Mirosław Kozik, przewodniczący Klubu Młodego Nauczyciela Okręgu Śląskiego ZNP.

Wysłuchanie odbędzie się w ramach posiedzenia senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej poświęconej Lex Czarnek: rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe (druk senacki nr 613, druki sejmowe nr 1812, 1895 i 1895-A).

Z kolei w środę 2 lutego br. sekretarz stanu Bogna Janke ma się spotkać z reprezentacją ZNP. Tematem spotkania będą rozwiązania zawarte w lex Czarnek.

(JK, GN)

Lex Czarnek: W poniedziałek spotkanie prezydenta z szefem MEiN, a we wtorek wysłuchanie społeczne w Senacie

Sławomir Broniarz: Klasy I-IV uczą się stacjonarnie z powodów ekonomicznych, a nie epidemiologicznych

ZNP i Lewica apelują do prezydenta o spotkanie w sprawie lex Czarnek. Aktualizacja! Kancelaria Prezydenta odpowiedziała