Szef MEiN: Blisko 200 tys. uczniów z Ukrainy w polskich szkołach. „Proces ich przyjmowania wyhamował”

W polskich szkołach i przedszkolach jest 196-197 tys. dzieci i młodzieży ukraińskiej – podał  w TVP Info szef MEiN Przemysław Czarnek. Dodał, że obecnie proces ich przyjmowania wyhamował.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany był w TVP Info m.in. o to, ile obecnie uczy się w polskich szkołach dzieci z Ukrainy.

– Od kilku dni mamy ok. 196-197 tys. dzieci i młodzieży ukraińskiej w polskich szkołach, z czego nieco ponad 40 tys. to są dzieci w przedszkolach, ok. 140 tys. to są dzieci w szkołach podstawowych, a kilkanaście tysięcy do 20 tys. – młodzież w szkołach ponadpodstawowych – powiedział.

Czarnek dodał, że proces przyjmowania do polskich szkół dzieci z Ukrainy dziś wyhamował. – W drugiej połowie marca notowaliśmy po kilkanaście tysięcy dzieci i młodzieży dziennie w polskich szkołach i przedszkolach – przypomniał.

Szef MEiN dodał, że około połowa z przebywających w Polsce uczniów (300-400 tys.) korzysta ze zdalnej nauki w systemie ukraińskim.

***

Co z podwyżkami na uczelniach?

Czarnek poinformował też, że nauczyciele akademiccy mogą liczyć od 1 października na 4,4 proc. podwyżki, czyli tyle ile Sejm przyznał pozostałym nauczycielom od maja. Szef MEiN zasłaniał się, że to te rektorzy decydują o wynagrodzeniach.

Przypomnijmy, że RSZWiN ZNP domaga się 17 proc. wzrostu wynagrodzeń zasadniczych dla wszystkich pracowników szkolnictwa wyższego i nauki oraz zarzuca Czarnkowi kłamstwo w kontekście informowania o podwyżkach.

Zdaniem RSZWiN ZNP na wzrost wynagrodzeń w szkolnictwie wyższym i nauce na 2022 r. potrzeba około 3,2 mld zł.

(JK, GN)

Czarnek podał nowe dane dotyczące edukacji dzieci z Ukrainy. Zapowiedział też enigmatyczne podwyżki na uczelniach

RSZWiN ZNP o słowach Czarnka ws. podwyżek. „Nasza wspólnota akademicka jest zbulwersowana kłamstwem szefa MEiN”

Aneta Trojanowska: W sprawie wynagrodzeń zawsze byliśmy traktowani po macoszemu

MEiN proponuje 4,4 proc. podwyżki w szkolnictwie wyższym. Komunikat RSZWiN ZNP