Ustawa kopiująca zawetowane przez prezydenta Andrzeja Dudę rozwiązania z lex Czarnek zostanie przedstawiona w czerwcu br. – zapowiedział minister edukacji Przemysław Czarnek. Jego zdaniem, jest szansa, że prezydent ustawę jednak podpisze
Lex Czarnek to nowelizacja ustawy – Prawo oświatowe, która miała na celu podporządkować szkoły bezpośrednio kuratorom oraz ograniczyć prawo rodziców do wyboru zajęć dodatkowych dla swoich dzieci. To flagowa inicjatywa obecnego szefa MEiN, która jednak na ostatnim etapie prac legislacyjnych trafiła na rafę. Prezydent Andrzej Duda 2 marca br. postanowił ją zawetować. O zawetowanie ustawy apelowały do głowy państwa organizacje pozarządowe, samorządy oraz ZNP.
Prezydent zawetował lex Czarnek! “Nie są nam teraz potrzebne kolejne spory”
Według Andrzeja Dudy, dramat, jaki dzieje się za polską granicą oraz zagrożenie, przed jakim stoi Polska, nie służą wprowadzeniu takich zmian, jakie niesie za sobą nowelizacja ustawy – Prawo oświatowe.
Andrzej Duda przypomniał, że opozycja apelowała do niego o zawetowanie nowelizacji Prawa oświatowego. – Ponieważ ja apeluję do państwa o jedność, o brak politycznych sporów, w związku z tym postanowiłem skierować tę ustawę do ponownego rozpatrzenia – ogłosił Andrzej Duda. – Mam do państwa prośbę: wykonałem wasz apel, wykonałem waszą prośbę. Nie mówię, że nie miałem zastrzeżeń do tej ustawy, bo miałem, ale był też w tej ustawie szereg rozwiązań, które popierałem i które uważam, że powinny zostać wprowadzone. Ale odłóżmy to na później. Na razie do tej ustawy jest weto. Proszę uznać temat za zakończony w tej chwili. Niech on nam nie przeszkadza w sprawach najważniejszych, w sprawach bezpieczeństwa Polski – dodał.
Przyznał, że to apele ze strony organizacji pozarządowych i środowisk oświatowych doprowadziły do takiej, a nie innej decyzji (po uchwaleniu ustawy przez Sejm współpracownicy prezydenta spotkali się także z delegacją ZNP). – Ustawa wzbudzała duże kontrowersje i przyszło do mnie w tej sprawie wiele protestów i wiele wniosków z różnych środowisk o to, żeby zablokować te przepisy. Nie miałem wątpliwości, że jest to taki akt, który nie łączy, najdelikatniej mówiąc, tylko raczej dzieli i wzbudza niepokój – oświadczył Andrzej Duda.
Prezydent jednocześnie zaapelował o wyjęcie z sejmowej „zamrażarki” prezydenckiego projektu ustawy z 2020 r. dotyczącego współpracy organizacji pozarządowych ze szkołami (projekt zawiera skomplikowaną procedurę głosowania przez rodziców w sprawie współpracy szkoły z poszczególnymi organizacjami pozarządowymi). – Sejm będzie mógł się nad tym projektem pochylić i mam nadzieję, że to zrobi – powiedział Andrzej Duda.
Przemysław Czarnek uważa jednak, że sprawa nie jest zakończona, a lex Czarnek można reanimować. – Prezydent stwierdził, że przecież nie chodzi o te przepisy, ale o moment – tłumaczył szef MEiN w Radiu Gdańsk. – Zdaniem prezydenta to nie był moment na spory polityczne. Myślę, że w połowie czerwca będziemy mogli mieć nową ustawę – dodał.
Jego zdaniem, uchwalenia ustawy domagają się posłowie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, którzy mają być jej… współautorami. – Tzw. Lex Czarnek to ustawa, która została przepracowana przez posłów z Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. To oni wypracowali szereg przepisów i chcą tę ustawę uchwalać raz jeszcze – oświadczył Czarnek. W rzeczywistości projekt powstał w ministerstwie edukacji, a posłowie z sejmowej komisji wprowadzili do niej jedynie niewielkie zmiany, zresztą na wniosek resortu Czarnka.
Już następnego dnia po zawetowaniu ustawy Przemysław Czarnek zapowiedział stworzenie „lex Czarnek 2.0”. – Pan prezydent powiedział mi, że to nie jest moment na spory polityczne, dlatego ją w tym momencie zawetuje. Jednak wskazywał również w rozmowie ze mną, że jest mnóstwo przepisów tej ustawie, które są pożądane i powinny wejść w życie. Traktuję to więc jako zapowiedź tego, że jeśli przepracujemy tę ustawę raz jeszcze od początku i będą lepsze okoliczności zewnętrzne, to wtedy możemy liczyć na podpis pana prezydenta – ogłosił szef MEiN.
MEiN i PiS reagują na weto do „lex Czarnek”. „Przystępujemy do pisania od początku tej ustawy”
(PS, GN)