MEiN ogłosiło nowy wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. Kolejny raz lista wzbudza wiele kontrowersji w środowisku akademickim. Szef MEiN podniósł punktację polskim czasopismom – zrównując je z najbardziej prestiżowymi zachodnimi wydawnictwami. Najwyższe noty, po 200 punktów, mają „Białostockie Studia Prawnicze” i „Przegląd Sejmowy”
„Za publikację w >>Studiach z Prawa Wyznaniowego<< tyle, co za publikację w >>Nature<<. Ministerstwo nauki >>bez żadnego trybu<< dosypało punktów czasopismom głównie teologicznym, ale nie tylko” – komentuje Adam Leszczyński w portalu Oko.press.
Za publikację w „Studiach z Prawa Wyznaniowego” tyle co za publikację w „Nature”. Ministerstwo nauki „bez żadnego trybu” dosypało punktów czasopismom. Głównie teologicznym, ale nie tylko @a_leszczynski #czarnek #czasopismahttps://t.co/VmeVCX6GdQ
— OKO.press (@oko_press) July 20, 2023
Wyjaśnijmy, że pismom naukowym przyznawane są punkty, w zależności od ich znaczenia w nauce. Te o randze światowej wyceniane są w Polsce na 200 punktów, czołowe krajowe – na 100 punktów, ale pod rządami Czarnka w MEiN zaczęło się to zmieniać.
Ankieta Głosu. Zapraszamy do udziału w głosowaniu!
200 punktów, czyli najwyższe noty, otrzymał m.in. „Przegląd Sejmowy”, w którym publikował sam minister Czarnek związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Zresztą wydawane przez KUL „Studia z Prawa Wyznaniowego” również urosły z 70 punktów do 200.
Decyzją @CzarnekP "Przegląd Sejmowy" wszedł do grona najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie otrzymując maksymalną ocenę 200 pkt. Jest to potwierdzenie całkowitego skompromitowania systemu punktowej oceny polskich uczelni. Jest to też kompromitacja Ministerstwa 🙁 https://t.co/VyRuNL9IOO
— Tomasz Kamiński (@KaminskiTomas) July 18, 2023
Najzabawniejsze, że szukując na nowej liście najwyżej punktowanych czasopism naukowych, naukowcy odruchowo już wpisują takie słowa klucze jak "patria", "ojczyzna", "stygmaty", "nawiedzenie", "maryjne" czy "niepokalane". https://t.co/WwhBwg0PkC
— Michał Bilewicz (@Michal_Bilewicz) July 19, 2023
Punktacja ma znaczenie dla karier, wpływają bowiem na ocenę działań naukowców, którzy poprzez publikacje w renomowanym czasopismach mogą liczyć na awans naukowy.
🎯 Tadeusz Bartoś totalnie w punkt!
👉🏻 Polecam fanom naukowej punktozy i bibliometrii pic.twitter.com/ze4yAuJ9iT
— Bartosz Rydliński (@rydlinski) July 19, 2023
Porównanie punktacji 2023 vs 2021 dla chętnych w Google Sheets, można się bawić – @LeonCiech w minutę poprawił mój schrzaniony kod 🙂 @ekulczycki , @PiotrStec2 @niedakh_en enjoyhttps://t.co/xej9dZuyk2
— Dariusz Jemielniak (@JemielniakD) July 19, 2023
Progów dla czasopism jest 5. Mogą one uzyskać: 20, 40, 70, 100, 140 i 200 punktów. Podniesienie punktacji z 20 na 70 oznacza, że periodyk awansował o dwie ligi.
Nowy wykaz znajduje się tutaj
(GN)