Szef MEN podsumował rok szkolny 2019/2020. „Sądzę, że od września będzie możliwy powrót do tradycyjnej szkoły”

„Sądzę że od września będzie możliwy powrót do tradycyjnej szkoły”– powiedział  w piątek szef MEN Dariusz Piontkowski w wywiadzie dla PAP. Dzień wcześniej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że „jest pewna decyzja”, iż od początku września dzieci i młodzież wracają do szkoły a na początku października studenci wracają na uczelnie. „Wczoraj zapewniali, dzisiaj już >>sądzą<< a w poniedziałek – po wyborach powiedzą >>przykro nam, nie da się<< – takie złośliwe komentarze można przeczytać na Facebooku ZNP.

Szef MEN podsumował w piątek na specjalnej konferencji prasowej rok szkolny 2019/2020. – Ten rok szkolny naznaczony był epidemią, a ona dotknęła nie tylko polskie szkoły, ale wszystkie dziedziny życia – mówił minister edukacji.

– Staraliśmy się przygotować szkoły do tego niespodziewanego wydarzenia. Stąd wydaliśmy bardzo dużo aktów prawnych, które miały regulować funkcjonowanie szkół w trakcie epidemii – stwierdził.

Piontkowski kolejno chwalił się tym, jak resort wspierał uczących zdalnie nauczycieli. Mówił między innymi o rządowej platformie e-podręczniki, z której skorzystało w czasie pandemii ponad 10 milionów użytkowników. – Przygotowaliśmy też szereg poradników i informatorów o tym, jak powinna być organizowana praca zdalna i kształcenie na odległość – dodał.

Poinformował, że wszystkie działania w czasie pandemii zostały opisane w specjalnie przygotowanym raporcie.

W wywiadzie dla PAP, który ukazał się w piątek rano oświadczył, że resort przede wszystkim przygotowuje się do powrotu we wrześniu do tradycyjnego nauczania. –  Sądzę, że od września będzie możliwy powrót do tradycyjnej szkoły – ogłosił.

„To jest nasz podstawowy plan. Gdyby jednak pojawiły się komplikacje, mamy formułę prawną, która umożliwia wznowienie nauczania zdalnego. Wydaliśmy też dużą kwotę na doposażenie szkół. Samorządy także wyasygnowały na ten cel środki własne” – tłumaczył.

To był trudny rok dla polskiej szkoły. Z powodu epidemii koronawirusa konieczne było wprowadzenie kształcenia na…

Opublikowany przez ZNP Czwartek, 25 czerwca 2020

 

Odniósł się też do zdalnej pracy nauczycieli. „Wydaje mi się, że przytłaczająca większość nauczycieli dobrze zdała ten egzamin, bardzo dużo z siebie dała, aby jak najlepiej prowadzić zajęcia, wykorzystując możliwości techniczne, jakie miała. Były one różne w różnych szkołach. Nie wszędzie dało się prowadzić zajęcia za pomocą komunikatorów umożliwiających kontakt online na bieżąco” – powiedział.

„Z drugiej strony, dla zdrowia psychicznego uczniów i nauczycieli, nie można było doprowadzić do tego, by wszystkie zajęcia w takiej formule były prowadzone, gdyż oznaczałoby to spędzanie przed komputerem nawet siedmiu czy ośmiu godzin dziennie. Tego chcieliśmy uniknąć” – ocenił.

(JK, GN)

Fot: MEN/Twitter

Ocena niedostateczna! ZNP wystawił świadectwo szefowi MEN

Premier Morawiecki: Jest pewna decyzja. Dzieci i młodzież wracają od września do szkoły