Szok i ogromne poruszenie po ataku nożownika w ZSP w Kadzidle na Mazowszu. Lekcje w czwartek zostały odwołane

„Pojawiające się w mediach informacje jakoby takie sytuacje zdarzały się w szkole już wcześniej, są nieprawdziwe i zwyczajnie krzywdzące – zarówno dla grona pedagogicznego, dyrekcji, jak i dla samych uczniów. Zespół Szkół Powiatowych w Kadzidle to szkoła, do której Powiat Ostrołęcki, jako organ prowadzący nie ma żadnych zastrzeżeń. To szkoła z dobrą kadrą, ambitnymi uczniami, przyjazną atmosferą” – czytamy m.in. w specjalnym oświadczeniu władz samorządowych Powiatu Ostrołęckiego po środowym ataku nożownika w ZSP. Napastnik został zatrzymany. Uczniowie, których ranił nożem, trafili do szpitala; ich stan jest stabilny. Prokuratura bada okoliczności zdarzenia.

„Zwracamy się z prośbą o empatię i zrozumienie wobec osób, które przeszły dziś traumę i będą mierzyć się z nią przez najbliższe dni i tygodnie. O uszanowanie prywatności wszystkich, których spokój i poczucie bezpieczeństwa zostały dziś zburzone. Zwłaszcza uczniów, którzy ucierpieli bezpośrednio i ich rodzin. Nie ferujmy też zbyt łatwo wyroków” – apelują samorządowcy.

„Szanowni Państwo, niejednokrotnie w szkołach, urzędach prowadzone są ćwiczenia z zarządzania kryzysowego. Dziś niestety byliśmy zmuszeni zdać z nich egzamin. Chcielibyśmy podkreślić, że zarówno dyrekcja, nauczyciele, a przede wszystkim uczniowie ZSP w Kadzidle działali dziś mimo ogromnego stresu profesjonalnie” – podkreślili samorządowcy.

Pełne oświadczenie tutaj

Po ataku nożownika w szkole w Kadzidle, lekcje w czwartek zostały odwołane. Uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy mogą skorzystać z pomocy psychologa. W piątek 1 grudnia w ZSP w Kadzidle zaplanowane będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze uczniów z wychowawcami klas i nauczycielami.

Ofiarami napastnika było troje uczniów z jednej klasy, pierwszej pomocy udzielili im strażacy. Młoda kobieta została ranna w brzuch, a chłopak – w szyję. Trzy poszkodowane osoby przebywają w szpitalach. Dwie osoby są w stanie ciężkim, ale stabilnym. Trzecia osoba ma mniej poważne obrażenia.

Prokuratura przesłuchała około 20 osób w związku ze środowym atakiem nożownika: uczniów, którzy byli świadkami; nauczyciela prowadzącego lekcje; rodziców zatrzymanego chłopaka i jego dobrego kolegę.

Śledczy zabezpieczyli cztery noże, jednego z nich najpewniej używał sprawca. 18-latkowi na razie nie postawiono zarzutów. Prokuratura nie zdradza informacji o motywach napastnika.

Do sprawy odniosło się również Ministerstwo Edukacji i Nauki. „W związku z atakiem nożownika w Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle w woj. mazowieckim Minister Edukacji i Nauki Krzysztof Szczucki polecił Mazowieckiej Kurator Oświaty zbadać szczegóły zdarzenia i zapewnić poszkodowanym wsparcie ze strony resortu edukacji” – napisano w komunikacie.

(GN)

Problemy w szkole, samobójstwa, przemoc. Lucyna Kicińska: Dzieci nie wytrzymują presji…

Co się dzieje? Uczeń w Głogowie „żartował” celując do nauczyciela z atrapy broni. W Warszawie uczniowie mieli planować zamach

Jak radzić sobie z problem agresji w szkołach? Rozmowa z prof. Barbarą Remberk, konsultantem krajowym ds. psychiatrii dzieci