„Teatr jest nasz”. Znani nauczyciele kontynuują akcję w obronie dyrektora krakowskiego teatru

„Wolność sztuki nie jest darem ani polityki, ani władzy. To nie z rąk władzy sztuka otrzymuje wolność. Tak powiedział Tadeusz Kantor. Dlatego my, nauczyciele i nauczycielki, w pełni solidaryzujemy się z zespołem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, protestujemy w sprawie ogłoszenia konkursu na Dyrektora Teatru przed jesiennymi wyborami i wspieramy postulat, zgodny z wolą zespołu, o przedłużenie kadencji obecnego Dyrektora, Pana Krzysztofa Głuchowskiego” – czytamy m.in. w kolportowanym na Facebooku liście grupy znanych nauczycieli wysłanym do marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego. Nauczyciele nagrali też nowy filmik, w którym odczytują fragment listu.

„Dołączamy więc do teatrów i organizacji z całej Polski, które od miesięcy wspierają Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, który zwłaszcza w ostatnim czasie jest w doskonałej kondycji artystycznej i organizacyjnej” – podkreślają protestujący.

Nauczyciele domagają się, by stanowisko dyrektora nadal zajmował dotychczasowy szef krakowskiej sceny Krzysztof Głuchowski, którego kłopoty rozpoczęły się po wystawieniu „Dziadów” Mai Kleczewskiej. Wydźwięk spektaklu nie spodobał się władzy.

Nauczyciele pokazali nową odsłonę filmiku (pierwszy film nagrali rok temu), na którym odczytują fragmenty listu, który wysłali do marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego.

W filmiku występuje kilkunastu nauczycieli z całej Polski (w tym także laureaci Konkursu Nauczyciel Roku): Przemek Staroń (NR 2018), Dariusz Martynowicz (NR 2021), Katarzyna Włodkowska (Finalistka Konkursu NR 2018), Agnieszka Jankowiak-Maik, Paweł Lęcki, Łukasz Szeliga, Ewa Kempska, Jacek Ścibor (Przyjaciel Szkoły 2018), Beata Chodacka, Jeannette Słaby, Jakub Tylman, Danuta Konatkiewicz (NR 2006), Wiesław Włodarski (2007), Marta Młyńska, Iwona Król, Maria Jaszczyk.

Nowy filmik można obejrzeć m.in. na Facebooku Teatru im. Słowackiego tutaj.

Krzysztof Głuchowski kieruje Teatrem im. Słowackiego od 2016 r. Stanowisko objął w drodze konkursu. Po trzech latach zarząd województwa (wówczas kierował nim marszałek Jacek Krupa z PO) przedłużył z nim umowę na kolejnych pięć lat. Jego kadencja kończy się w przyszłym roku.

(GN)

Nauczyciele i nauczycielki z całej Polski wspierają akcję #teatrjestnasz i stają w obronie Teatru Słowackiego w Krakowie

Kurator Nowak odradza uczniom wyjście na „Dziady”. Krakowski teatr zaskoczony: „Jesteśmy dumni ze spektaklu”

Czarnek dziękuje małopolskiej kurator oświaty. „Zamiast >>Dziadów<< powstaje dziadostwo”