Tegoroczny Kangur Matematyczny został zmanipulowany? Za dobre wyniki uczniów

Aż 3152 polskich ośmiolatków napisało bezbłędnie tegoroczny międzynarodowy konkurs matematyczny Kangur. Gdy w ubiegłym roku dzieci pisały go w szkole, maksymalny wynik uzyskało zaledwie osiem osób – poinformowała „Gazeta Wyborcza”. Pojawiły się więc poważne podejrzenia, że w tym roku uczniowie nie pisali konkursu samodzielnie.

Kangur trwał od 28 maja do 5 czerwca 2020. W tym roku w związku z zawieszeniem zajęć w szkołach Kangur Matematyczny był przeprowadzany w sieci. W całej Polsce do konkursu  przystąpiło łącznie 6131 uczniów. Uczestnicy mieli 90 minut na rozwiązywanie zadań. Tegoroczne, wyśmienite wyniki, podważają jednak uczciwość i miarodajność testu.

– Sytuacja z Kangurem to wierzchołek góry lodowej. Właśnie odpisuję na e-mail matce, która ma pretensję o zbyt niską ocenę dziecka. Nauczyciel, który ją wystawił, przyłapał mamę, że pisała sprawdzian razem z uczniem. Dzieci, które w szkole pisały wypracowania oceniane na trójki, nagle zaczęły przysyłać prace akademickie – powiedział “Gazecie Wyborczej” Paweł Maślej, dyrektor SP nr 5 w Krakowie.

Przypomnijmy, że konkurs wywodzi się z Australii. W Europie po raz pierwszy odbył się w 1990 r. i za sprawą francuskich matematyków został rozpropagowany w wielu krajach świata. Od 1999 roku, pytania wybierane są przez reprezentantów 37 krajów Europy, Ameryki i Azji na corocznych spotkaniach organizacji “Kangur bez granic”.

KANGUR MATEMATYCZNY 2020Tegoroczny Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny został przeprowadzony online.Wzięło w…

Opublikowany przez Szkoła Podstawowa Nr 7 w Krakowie Wtorek, 23 czerwca 2020

 

Według organizatorów, główną umiejętnością badaną przez Kangura jest zdolność myślenia logicznego, a nie czysta wiedza i znajomość wzorów. “Kangur” przeprowadzany jest w sześciu kategoriach:

>> Żaczek— klasy 2. szkół podstawowych;

>>Maluch— klasy 3. i 4. szkół podstawowych;

>> Beniamin— klasy 5. i 6. szkół podstawowych;

>> Kadet— klasy 7. i 8. szkół podstawowych;

>> Junior— klasy I liceów i techników, klasy I liceów 3-letnich i techników 4-letnich, klasy I, II i III szkół branżowych;

>> Student— klasy II i III liceów 3-letnich oraz II, III i IV techników 4-letnich

Strona konkursu Kangur Matematyczny znajduje się tutaj.

(JK, GN)

Źródło: krakow.wyborcza.pl

Dariusz Kulma, Nauczyciel Roku 2008, o maturze z matematyki: Było wiele zadań pewniaków, ale…

Adam Makowski: Tak źle i tak niedobrze – bolączki z matematyką po reformie

Laury na olimpiadach z matematyki zaczynają zgarniać szkoły niepubliczne. „To kolejny skutek reformy edukacji”