Uczelnie reagują na protesty ws. wyroku TK. Rektor UW do studentek i studentów: otrzymacie pomoc prawną i psychologiczną

„Uniwersytet to nasza najważniejsza Wspólnota, miejsce tolerancyjne, solidarne, bezpieczne i otwarte. Pamiętajcie, że w razie potrzeby otrzymacie wsparcie i pomoc zarówno prawną jak i psychologiczną” – napisał w liście do studentek i studentów rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Nowak. Z kolei rektorzy uczelni Wrocławia i Opola podkreślili, że „wolność debaty i autonomia uczelni to fundamenty decydujące o naszym miejscu i autorytecie w społeczeństwie, a bez silnych swoją niezależnością wspólnot akademickich nie sposób sobie wyobrazić nowoczesnego społeczeństwa”.

W związku orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z powodu nieodwracalnych wad płodu, w kraju nie milkną protesty. Biorą w nich udział także studentki i studenci.

„Funkcjonujemy wciąż w trudnych warunkach. Uniwersytet to nasza najważniejsza Wspólnota, miejsce tolerancyjne, solidarne, bezpieczne i otwarte. Chcę, abyście wszyscy Państwo czuli się na UW u siebie. Miejcie świadomość, że za moimi słowami idą także czyny” – podkreślił w liście do studentów rektor UW. „Pamiętajcie, że w razie potrzeby otrzymacie wsparcie i pomoc zarówno prawną jak i psychologiczną” – zadeklarował prof. Alojzy Nowak.

 „Chcę, żebyście mieli poczucie, że rektor i władze rektorskie są częścią społeczności akademickiej, i że zawsze możecie na nas liczyć. Szanuję Wasze decyzje, działania i słowa. W tych trudnych czasach bądźmy razem ponad wszelkimi podziałami. Proszę, abyście dbali o zdrowia Wasze i bliskich oraz przyjaciół” – kończy swój list prof. Alojzy Nowak.

28 października od godz. 13 na Uniwersytecie Warszawskim obowiązywały godziny rektorskie. Zajęcia odwołano z powodu strajku kobiet, które tego dnia – w ramach protestu przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego – nie poszły do pracy i na uczelnie. Podobne decyzje podjęło kilkanaście innych uczelni, na co ostro zareagował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister zapowiedział kary dla uczelni wyższych, które w geście solidarności z kobietami protestującymi po wyroku TK ws. aborcji ogłosiły w środę  godziny rektorskie, czyli wolne od zajęć. W TVP Info postraszył, że będzie im obcinał środki na inwestycje i granty.

Czarnek chce karać uczelnie wyższe za “zachęcanie” do strajku kobiet. Postraszył, że będzie obcinał środki na inwestycje i granty

– Jakie będą nasze decyzje w zakresie kontaktu z 15 uczelniami, jakie będą decyzje w tej sprawie, dopiero będziemy komunikować. Ja tego w żaden sposób nie przesądziłem – zaznaczył Czarnek.

„To otwarty nacisk na rezygnację uczelni z autonomii zagwarantowanej w Konstytucji” – komentuje na Twitterze Marcin Pałys, były rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Także kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola odniosło się do protestów związanych z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. „Wyrażamy zaniepokojenie sytuacją prawną, polityczną i społeczną w Polsce. Głęboką obawę budzą możliwe skutki tej sytuacji dla bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców naszego kraju, w szczególności członków naszych wspólnot akademickich” – napisali rektorzy w oświadczeniu.

Podkreślili, że niezależnie od treści wyroku Trybunału Konstytucyjnego, co najmniej za nieroztropne należy uznać rozpoczęcie i prowadzenie właściwej procedury w czasie epidemii, a ogłoszenie wyroku w momencie wykładniczego wzrostu zakażeń. Zaapelowali, by wszystkie siły polityczne, instytucje i osoby cieszące się autorytetem społecznym, włączyły się dziś bez wahania i bez szacowania strat i zysków politycznych w pokojowe rozwiązanie sporu.

Rektorzy podkreślili, że wolność debaty i autonomia uczelni to fundamenty decydujące o naszym miejscu i autorytecie w społeczeństwie, a bez silnych swoją niezależnością wspólnot akademickich nie sposób sobie wyobrazić nowoczesnego społeczeństwa.

Z kolei na oficjalnej grupie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pojawiła się informacja o tym, że studenci uczelni biorący udział w protestach zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Uczelnia zapewnia, że to „fake news”, a „to co studenci robią w wolnym czasie, jest tylko i wyłącznie ich prywatną sprawą”.

(JK, GN)

Fot: Gov.pl

„To cios w naukę i prawa kobiet”. Władze niektórych uczelni wyższych krytykują wyrok TK ws. aborcji

Wspólny apel KRASP, PAN i innych instytucji naukowych po wyroku TK w sprawie aborcji