Uczniowie z Łodzi zebrali ponad 4 tony czekolady dla rówieśników z Charkowa. Właśnie dostali podziękowania. W akcję włączyła się także SP ZNP

W związku ze rocznicą wybuchu wojny łódzkie szkoły wspólnie z fundacją Koper Pomaga prowadziły akcję „Tabliczka czekolady dla Ukrainy”. Ponad 4 tony czekolady trafiło już do Charkowa. W akcję zaangażowała się także Szkoła Podstawowa Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dzieci z Ukrainy odwdzięczyły się własnoręcznie wykonanymi bransoletkami.

„Dzisiaj zostaliśmy zaskoczeni pewną niespodzianką. Odwiedziła nas Pani Karolina Nowicka Tkaczyk Fundacji Koper Pomaga z gośćmi którzy przyjechali prosto z Charkowa z fundacji Jedność i Siła aby podziękować polskim dzieciom za przekazaną czekoladę w akcji #TabliczkaczekoladydlaUkrainy. Otrzymaliśmy bardzo wymowne prezenty- bransoletki wykonane przez ukraińskie dzieci w ich barwach narodowych. Nosimy je z dumą i wzruszeniem  – czytamy na Facebooku Szkoły Podstawowej ZNP w Łodzi.

Dlaczego tabliczka czekolady? „W styczniu 2023 roku kolejny raz Fundacja Koper Pomaga samodzielnie zorganizowała transport zebranych darów oraz agregatów prądotwórczych. Nikt z będących w Kupiańsku, rozdając osobiście paczki nie przypuszczał, iż obecna w każdej paczce czekolada wywoła tak wiele wzruszenia i radości wśród Ukraińskich Dzieci i ich Rodzin. Ta mała rzecz, przypomniała ludziom czas sprzed wojny. W ich oczach było widać radość i nadzieję. Osoby obdarowane  wielokrotnie mówiły, iż przez ten niezwykły czas zapomnieli już, jak smakuje czekolada. Przywołało to wspomnienia ciepłego i bezpiecznego domu, bliskości rodziny i dało chwilę normalności” – wyjaśniają organizatorzy akcji.

24 lutego ogłoszono zbiórkę czekolad w łódzkich szkołach i przedszkolach. W akcję włączyło się łódzkie kuratorium oświaty i nagłośniły ją lokalne media. 19 marca słodycze trafiły do Charkowa, a 27 marca w ramach podziękowań uczniowie i uczennice z Łodzi otrzymali niebiesko-żółte bransoletki z Ukrainy.

Fundację Koper Pomaga utworzyli absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi aby pomóc Ukraińcom.

Więcej o akcji można przeczytać tutaj

(JK, GN)

Fot: SP ZNP w Łodzi, Fundacja Koper Pomaga/Facebook

Okręg Małopolski ZNP zakupił agregat prądotwórczy dla Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie

Generatory prądu od amerykańskich nauczycieli z AFT trafiły już do przedszkoli we Lwowie (video)

ZNP przyjął ponad 50 uczniów i uczennic z Ukrainy w swoim ośrodku w Zakopanem. Arkadiusz Boroń: „Gościmy ich jak w domu”