„Ukraińskie ABC”. Ruszyły podcasty dla uczniów i nauczycieli przygotowywane przez ZNP i portal Nowa Europa Wschodnia

ZNP z redakcją portalu Nowa Europa Wschodnia rozpoczął nadawanie podcastów o historii Ukrainy. Przez najbliższe 5 tygodni będzie można posłuchać „Ukraińskiego ABC! w każdy wtorek i czwartek.

Pierwszy odcinek jest dostępny na stronie ZNP tutaj

„Cykl ma stanowić pomocnik dla nauczycielek i nauczycieli ze szkół, do których dołączyli ukraińscy uczennice i uczniowie. Założyliśmy, że znajomość historii ich kraju ułatwi wzajemne poznanie i zrozumienie” – informuje Związek.

„Przesłuchując nagrania stwierdziliśmy, że niektóre, a może wszystkie (?), można wykorzystać, jako zachętę do dyskusji w klasie, pogłębienia refleksji nad wspólną historią. Dlatego zaproponowaliśmy scenariusze zajęć do każdej rozmowy, a dla ułatwienia pracy nauczycielom i uczniom udostępniamy także transkrypcje każdego odcinka” – czytamy.

Kim są rozmówcy?

Olena Babakowa, doktor historii, dziennikarka, badaczka migracji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W latach 2011–2016 była redaktorką Polskiego Radia dla Zagranicy, relacjonowała rewolucję godności oraz wybory na Ukrainie w latach 2014–2015. Jest koordynatorką projektów badawczych i medialnych.

Jacek Kluczkowski, dyplomata, urzędnik państwowy i dziennikarz, od 2005 do 2010 roku ambasador RP w Ukrainie, a od 2011 do 2015 – w Kazachstanie i Kirgistanie. Podczas pomarańczowej rewolucji kierował grupą polskich dyplomatów i ekspertów przygotowujących międzynarodową mediację, Współkierował organizacją pomocy technicznej dla krajów przechodzących transformację (zwłaszcza Ukrainy).

(GN)

ZNP uruchomił punkt informacyjny dla ukraińskich nauczycieli. „Допомагаємо вчителям”

Edukacja dzieci z Ukrainy. Beata Matejczyk, nauczycielka klas I-III: Na razie działamy po omacku

Iwanna Pryimak: Nawet nie marzyłam, że będę w Polsce nauczycielką