UNESCO: 300 milionów uczniów nie pójdzie do szkół w związku z koronawirusem; edukacja przenosi się do Internetu

Rząd we Włoszech gdzie znajduje się największe ognisko koronawirusa w Europie wydał nadzwyczajny dekret zgodnie z którym wszystkie szkoły i uczelnie będą zamknięte do 15 marca. Placówki oświatowe są już zamknięte w kilkunastu krajach m.in. w Japonii, Korei Południowej Iranie i Hongkongu. Nauczanie w tych państwach przenosi się do sieci. Tam, gdzie to możliwe, nauczyciele i wykładowcy są w kontakcie ze swoimi uczniami przez Internet.

Jak podało UNESCO prawie 300 milionów uczniów nie pójdzie do szkół w nadchodzących tygodniach w związku z ich zamknięciem w kilkunastu krajach. Według agencji AFP w 22 krajach z powodu obaw przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa zamknięto szkoły, w tym w 13 państwach jest to dłuższa przerwa. Koronawirus grasuje już w ponad sześćdziesięciu krajach świata. Poza Polską pierwsze przypadki potwierdzono ostatnio m.in. na Litwie, Ukrainie, Białorusi i w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech.

W Chinach, skąd groźny koronawirus zaczął się rozprzestrzeniać zamknięto szkoły, ale tylko w najbardziej zagrożonych prowincjach takich jak Hubei i Guokang. Placówkom edukacyjnym zasugerowano, by przygotowały programy nauczania internetowego. Według zaleceń wydziału edukacji lekcje online nie powinny być dłuższe niż 20 minut. Łącznie nie powinny trwać więcej niż dwie godziny dziennie dla podstawówek i trzy godziny dziennie dla gimnazjów i liceów – przekazał portal Sohu.

Z powodu epidemii także szkoły podstawowe i średnie oraz przedszkola w Hongkongu nie wznowiły pracy po przerwie z okazji Chińskiego Nowego Roku, który świętowano pod koniec stycznia. Najnowsza decyzja oznacza, że uczniowie nie wrócą do szkół co najmniej do Wielkanocy.

Wiele szkół w Hongkongu uruchomiło jednak naukę online i lekcje za pośrednictwem telekonferencji. Uczniowie z Chin kontynentalnych powinni wrócić do Hongkongu co najmniej 14 dni przed egzaminem, gdyż tyle wynosi okres przymusowej kwarantanny.

Poza Chinami największą liczbę ofiar w związku z koronawirusem odnotowano w Iranie. Nie dziwią więc środki ostrożności powzięte przez tamtejsze władze. Minister zdrowia ogłosił, że na trzy dni zamknięte zostaną wszystkie szkoły na terenie kraju.

Podobną decyzję ogłosił premier Japonii Shinzo Abe. Ze względu na zagrożenie związane z epidemią koronawirusa rząd nakazał zamknięcie wszystkich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich w Japonii. Placówki mają być zamknięte do końca przerwy wiosennej, która rozpoczyna się pod koniec marca i potrwa niecałe dwa tygodnie. Oznacza to, że do 34 847 szkół nie pójdzie blisko 13 milionów uczniów. Co ciekawe przedszkola będą działały.

Także w Korei Południowej trzysta trzydzieści sześć szkół i przedszkoli zostało tymczasowo zamkniętych lub opóźniło rozpoczęcie semestru w obawie przed rozwojem epidemii nowego koronawirusa – przekazała agencja Yonhap, powołując się na dane rządowe.

W krajach europejskich, poza Włochami, placówki oświatowe zamykane są na rzazie tylko w wyjątkowych sytuacjach. Tak jest w Niemczech, Wielkiej Brytanii, czy Francji ale także w USA.

W sieci pojawiła się akcja wspierania rówieśników, którzy nie chodzą aktualnie do szkół, bo w ich krajach zawieszono działalność placówek oświatowych.

Akcja wspierania rówieśników, którzy nie chodzą aktualnie do szkoły, bo w ich krajach zawieszono działalność placówek…

Opublikowany przez NIE dla chaosu w szkole Środa, 4 marca 2020

 

Informacje o tym jak szybko rozprzestrzenia się koronawirus na świecie można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

Fot: Facebook

„Nie ma powodu, żeby zawieszać zajęcia w szkołach”. Szef MEN reaguje na pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

Sejm przegłosował specustawę. Szef MEN będzie mógł zamykać szkoły i przesuwać terminy egzaminów

Zamknięte szkoły, przełożone egzaminy, lekcje przez internet – tak rząd chce chronić przed koronawirusem