W MEN odbyło się kolejne spotkanie grupy roboczej ds. odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli

W środę 19 marca podczas kolejnego spotkania grupy roboczej ds. postępowań dyscyplinarnych przedstawiciele oświatowych związków zawodowych przekazali w MEN propozycje zmian w postępowaniu dyscyplinarnym nauczycieli. Zostały one wypracowane – z inicjatywy ZNP – przez cztery centrale.

Związki zawodowe domagają się m.in.:

>> przyspieszenia prac prowadzonych w Ministerstwie Edukacji Narodowej w ramach grupy roboczej ds. postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych nauczycieli.

>> zniesienia przepisu, który w sposób nieuzasadniony, naszym zdaniem sprzeczny z Konstytucją RP, o 3,5 roku wydłużył terminy przedawnienia odpowiedzialności dyscyplinarnej.

>> uczciwego potraktowania nauczycieli w zakresie wynagrodzenia przysługującego im w czasie zawieszenia w wykonywaniu obowiązków

>> doprecyzowania, że termin zatarcia kary dyscyplinarnej jest liczony od dnia wydania orzeczenia, a nie jego doręczenia.

>> umożliwienia nauczycielowi aktywnego udziału w postępowaniu wyjaśniającym i dyscyplinarnym

„Niezależnie od powyższych postulatów, które winny być w naszym przekonaniu podjęte pilnie, domagamy się kompleksowego przeglądu rozdziału 10 Karty Nauczyciela i podjęcia prac polegających na sformułowaniu jego nowego brzmienia i wyznaczenia harmonogramu prac nad projektem” – czytamy w stanowisku.

Przypomnijmy, że z ramienia ZNP w pracach grupy roboczej ds. odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli uczestniczą : Elżbieta Markowska, prezes Okręgu Pomorskiego ZNP, Ilona Kielańska (Okręg Wielkopolski ZNP); Marcin Wiśniewski (Okręg Pomorski ZNP) oraz Krzysztof Stradomski, prawnik ZG ZNP jako ekspert. Obradom przewodniczy wiceminister edukacji Henryk Kiepura.

 Grupa robocza ds. odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli działa w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli MEN, który został powołany z inicjatywy ZNP. Pierwsze spotkanie grupy w MEN odbyło się 20 sierpnia 2024 r.

Podczas dyskusji ZNP zwracał m.in. uwagę na przewlekłość postępowań dyscyplinarnych i brak możliwości odzyskania utraconej części wynagrodzenia przez nauczyciela w przypadku uniewinnienia. To najpilniejsze problemy do uregulowania.

Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP informowała na poniedziałkowej konferencji prasowej Związku, że liczba postępowań dyscyplinarnych wcale nie zmalała w 2024 r., a wręcz przeciwnie – wzrosła.

W obecnych przepisach rozdziału 10 KN, dotyczącego odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli wiele kwestii wymaga poprawienia. – Należy wyeliminować przepisy, które obecnie rodzą wiele absurdów i uderzają w nauczycieli. – Te przepisy są absolutnie do zmiany, z czym ministerstwo się zgadza – powiedziała Urszula Woźniak na poniedziałkowej konferencji prasowej ZNP.

– Przez ten czas, kiedy nie zwoływano posiedzeń, trzy centrale spotkały się i uzgodniły wspólne stanowisko, które przestawią 19 marca. To wspólne stanowisko FZZ, „Solidarności” i ZNP, które dotyczy rozdziału 10 KN – dodała.

– Bezczynność strony ministerialnej spowodowała że związki zawodowe w pewien sposób wzięły sprawy w swoje ręce. Takie wspólne stanowisko jest dużo istotniejsze w procesie uzgodnień czy opiniowania – podsumowała wiceprezes ZG ZNP.

(GN)