W niedzielę wybieramy prezydenta. O najwyższy urząd w państwie ubiega się 11 kandydatów. W weekend – cisza wyborcza

W niedzielę 28 czerwca odbędą się wybory Prezydenta Polski. Głosować będziemy od 7 do 21. Cisza wyborcza zacznie obowiązywać od piątku 26 czerwca od północy i potrwa aż do zamknięcia lokali wyborczych, do niedzieli 28 czerwca, do godz. 21. Do walki o prezydenturę stanęło 11 kandydatów.

Pierwsza tura wyborów odbędzie się 28 czerwca a druga 12 lipca 2020 roku. Podczas głosowania wyborcy muszą pamiętać o konieczności zastosowania się do wymogów sanitarnych: zasłaniania nosa i ust, dezynfekcji rąk i zachowania odpowiedniego odstępu. Można głosować także korespondencyjnie.

PKW poinformowała, że do udziału w wyborach dopuszczonych zostało 11 kandydatów. Ich pełna lista znajduje się tutaj. 

Cisza wyborcza, która rozpocznie się w piątek o północy  oznacza całkowity zakaz agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie, także w Internecie. Za złamanie ciszy wyborczej grożą kary.

Jeśli złamiemy ciszę wyborczą, to mogą nam grozić wysokie kary finansowe do 5 tys. zł. Jeszcze więcej może kosztować opublikowanie w trakcie ciszy wyborczej sondażu wyborczego – kara może wynieść od 0,5 do 1 mln zł.

Pierwsze sondażowe wyniki wyborów prezydenckich 2020 poznamy, tuż po zamknięciu lokali wyborczych w niedzielę 28 czerwca około godziny 21:00.

(JK, GN)

Kalendarz wyborczy opublikowany

ZNP i OPZZ spotykają się z kandydatami. Na pierwszy ogień – Rafał Trzaskowski

ZNP spotyka się z kandydatami. Robert Biedroń: Edukacja powinna być priorytetem