W piątek przypada 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida

200 lat temu w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy urodził się Cyprian Kamil Norwid, poeta, prozaik, dramatopisarz, rzeźbiarz, malarz, rysownik. Autor między innymi wiersza „Bema pamięci żałobny rapsod”, dramatu „Kleopatra i Cezar”, poematu „Promethidion”, a także nowel i prozy. Niedoceniany za życia, po latach trafił do panteonu polskich wieszczów epoki romantyzmu. Sejm ogłosił rok 2021 rokiem Cypriana Kamila Norwida w uznaniu jego zasług dla polskiej sztuki i kultury.

„Najwybitniejsi polscy poeci podążali szlakiem Norwida. Jego twórczy wkład w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący” – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2021 rokiem Cypriana Kamila Norwida. Wieszcz jest patronem wielu szkół i placówek oświatowych w kraju.

Na stronie norwid.polskieradio.pl można znaleźć archiwalne nagrania opowieści i dyskusji znawców literatury, biografów, historyków, pisarzy i dziennikarzy. Serwis pokazuje też miejsca związane z poetą, ludzi, których spotykał, jego filozofię i poglądy polityczne.

Elementem serwisu jest także Radio Norwid, czyli kanał internetowy, w którym można odsłuchać blisko dwustu wierszy Cypriana Kamila Norwida zaśpiewanych m.in. przez Czesława Niemena, Mirosława Czyżykiewicza, Wandę Warską, Stanisława Sojkę i Natalię Sikorę. Opublikowano tam również wideo z nagraniem wierszy wieszcza w mistrzowskich interpretacjach wybitnych aktorów takich jak: Danuta Stenka, Adam Ferency, Adam Mastalerz i Grzegorz Damięcki.

Jak poinformowała Kancelaria Premiera, Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą chrzest Cypriana Kamila Norwida w kościele w Dąbrówce oraz na grobie jego matki. „Ten poeta może być jednym z najważniejszych nauczycieli na dzisiejsze, niełatwe czasy” – podkreślił na Facebooku premier. Według niego C. K. Norwid „był dla Polaków latarnią w czasach niewoli”

Premier oraz szef MEiN Przemysław Czarnek odwiedzili  liceum ogólnokształcące imienia Norwida w Radzyminie pod Warszawą.

Z okazji 200. rocznicy urodzin Narodowe Centrum Kultury ogłosiło konkurs na realizację filmu stanowiącego oprawę wizualną do wybranych utworów poety. Prace konkursowe można zgłaszać do 15 listopada – poinformowano na stronie NCK.

Więcej na temat rocznicy i wydarzeń z nią związanych można przeczytać na portalu dzieje.pl

(JK, GN)

Fot: sejm.gov.pl

Lem, Różewicz, Baczyński, pracownicy służby zdrowia… Patroni roku 2021

“Widziałem przyszłość”. Setna rocznica urodzin Stanisława Lema