Nie wierzcie w miliardy, które na nas czekają. Nie wierzcie, że zamiana pragmatyki podniesie nasz prestiż i przyciągnie do zawodu młodych nauczycieli. Nie róbcie zakupów na konto przyszłego wzrostu wynagrodzeń, bo system Czarnka to wynagrodzenie gwarantowane okupione zwiększeniem pensum i odebraniem wielu dodatków oraz wynagrodzenie negocjowane. Ale aby negocjować, trzeba mieć na to pieniądze, a tych pieniędzy nie ma w budżecie. I to jest to oszustwo – podkreśla Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP przed posiedzeniem Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty, które odbędzie się w piątek 22 października.
ZNP udostępniło w sieci filmik, w którym Krzysztof Baszczyński ostrzega przed „oszustwami ministra Czarnka”.
– Nie wierzmy w deklaracje bez pokrycia. Bądźmy mądrzy przed a nie po – apeluje do nauczycielek i nauczycieli wiceprezes ZG ZNP. Apel można obejrzeć tutaj.
Przypomnijmy, że 21 września minister edukacji przedstawił związkom zawodowym propozycje, które polegają m.in. na:
>> zwiększeniu ewidencjonowanych godzin pracy,
>> faktycznym zmniejszeniu stawki godzinowej wynagrodzenia,
>> zmniejszeniu wymiaru urlopu wypoczynkowego,
>> likwidacji analizy średnich wynagrodzeń jako instrumentu kontrolnego osiągania ustawowych stawek wynagrodzenia,
>> likwidacji dodatku uzupełniającego,
>> likwidacji świadczenia na start dla nauczycieli stażystów,
>> likwidacji funduszu świadczeń socjalnych dla nauczycieli na zasadach określonych w pragmatyce nauczycielskiej,
>> likwidacji świadczenia urlopowego,
>>zmniejszeniu wysokości dodatku wiejskiego.
MEiN zaproponowało także zmiany w wynagrodzeniach. Resort chce m.in. wprowadzić kategorię przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli, która jest jednak zbliżona do istniejącego już dziś średniego wynagrodzenia zapisanego w KN i nie realizuje postulatu ZNP powiązania płac nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej (według wskaźników podawanych przez GUS).
Przedstawiciele ZNP, Forum Związków Zawodowych i oświatowej „Solidarności” we wspólnym stanowisku zdecydowanie odrzucili propozycje MEiN dotyczące zmian w pragmatyce nauczycielskiej. ZNP na znak protestu zorganizował w sobotę 9 października manifestację w Warszawie. Swoje opinie na temat propozycji MEiN związki przekazały do resortu edukacji i nauki.
Wszystkie trzy centrale związkowe są przeciwne zwiększeniu pensum oraz wprowadzeniu ośmiu tzw. godzin dostępności nauczyciela (czyli godzin pracy na rzecz szkoły – nowych godzin karcianych). Opowiadają się za powiązaniem wynagrodzenia nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej.
(JK, GN)