10 stycznia w technikach i branżówkach zaczynają się egzaminy zawodowe. W związku z epidemią egzaminy będą przeprowadzane w zaostrzonym reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi CKE, MEiN i GIS. Nauczyciele alarmowali wcześniej, że na wynikach egzaminów może zaważyć zdalne nauczanie, które obowiązywało do 9 stycznia. – Do egzaminu teoretycznego uczniów przygotujemy, ale jak zdalnie ćwiczyć ogrodnictwo czy koniarstwo? – pytali.
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie i egzamin zawodowy są formą oceny poziomu opanowania przez zdającego wiadomości i umiejętności z zakresu jednej kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie. Są przepustką do podjęcia pracy. Zakres wiedzy i umiejętności dla każdej kwalifikacji określa podstawa programowa kształcenia w zawodach. Egzaminy przeprowadzane są w sesji zimowej i letniej dla ponad 400 kwalifikacji w ponad 200 zawodach. Składają się z części pisemnej i z praktycznej.
Jutro (10 stycznia) rozpoczyna się sesja zimowa egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i egzaminu zawodowego.
Trzymamy kciuki za wszystkich zdających! 👍@MEIN_GOV_PL
— CKE (@CKE_PL) January 9, 2022
Część pisemna dla wszystkich zdających w sesji zimowej w formule 2012 lub 2017 odbędzie się we wtorek 11 stycznia, a w formule 2019 od wtorku do soboty – w terminie 11–15 stycznia.
Część praktyczna w formule 2012 i 2017 r. rozpoczęła się w poniedziałek, potrwa do 6 lutego. Część praktyczna w formule 2019 również rozpoczęła się w poniedziałek, potrwa do 23 stycznia. Egzaminy w części praktycznej odbywają się według harmonogramów ogłoszonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne.
Aby zdać egzamin, należy uzyskać z części pisemnej – co najmniej 50 proc. punktów możliwych do uzyskania i z części praktycznej – co najmniej 75 proc. punktów możliwych do uzyskania. Po zdaniu egzaminu (obu części) zdający otrzymuje w formule 2012 i 2017 świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie, a w formule 2019 certyfikat kwalifikacji zawodowej.
Po zdaniu egzaminów i po uzyskaniu odpowiedniego poziomu wykształcenia wydawany jest formule 2012 i 2017 dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, a w formule 2019 dyplom zawodowy.
Przekazanie przez okręgową komisję egzaminacyjną świadectw/certyfikatów/dyplomów potwierdzających kwalifikacje nastąpi 7 kwietnia.
W poniedziałek 10 stycznia kończą się z kolei prekonsultacje nowej matury, która ma obowiązywać w roku 2023 i 2024. MEiN ogłosiło je na swojej stronie internetowej 30 grudnia. „Wszystkie nadesłane uwagi zostaną przekazane zespołom, które w kolejnym etapie prac dokonają analizy propozycji i zmodyfikują projekt” – zapewniał resort.
Do chwili obecnej uwagi do propozycji wymagań egzaminacyjnych egz. maturalnego w latach 2023 i 2024 nadesłało prawie▶️600 osób. Dziękujemy!
Przypominamy, że uwagi w prekonsultacjach można nadsyłać do jutra (👉10.01): https://t.co/7HajkR62wD@MEIN_GOV_PL
— CKE (@CKE_PL) January 9, 2022
Projekt wymagań jest dostępny na stronie internetowej ministerstwa. W grudniu 2022 r. przeprowadzony zostanie próbny egzamin maturalny.
(JK, PAP)