Sejm zajmie się wnioskiem opozycji o odwołanie ministra edukacji Przemysława Czarnka

Sejm na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu ma się zająć wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. W uzasadnieniu znalazły się nie tylko nieprawidłowości przy podziale pieniędzy na organizacje pozarządowe, ale także m.in. dwukrotna próba przeforsowania ustawy lex Czarnek, która ograniczała prawo rodziców do wyboru zajęć dodatkowych, kryzys kadrowy w oświacie i zapowiedzi zwolnienia 100 tys. nauczycieli. Wniosek ma uzasadniać posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy.

Posłowie opozycji – KO, Lewicy, PSL i Polski 2050 – złożyli wniosek o wyrażenie przez Sejm wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki na początku lutego.

– Stoimy tutaj i składamy już wspólny wniosek o odwołanie ministra Czarnka w imieniu przytłaczającej większości Polek i Polaków. 70 proc. Polaków domaga się dymisji Przemysława Czarnka z funkcji ministra edukacji i nauki. To rodzice, którzy doskonale wiedzą, jak dużo i jak często muszą dopłacać z własnej kieszeni do teoretycznie bezpłatnej edukacji. To także nauczyciele, którzy pracują za głodowe stawki, a minister edukacji nawet nie chce podjąć z nimi dialogu – podkreśliła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) podczas wspólnej konferencji prasowej klubów opozycyjnych.

Wniosek jest pokłosiem publikacji tvn24.pl, opisującej, że pieniądze z konkursu MEiN trafiały do organizacji zbliżonych do PiS. Jak wskazał portal, wielomilionowe dotacje przeznaczane były na zakup nowych siedzib, jednocześnie wiele organizacji zajmujących się edukacją oraz placówek dydaktycznych nie otrzymało z budżetu resortu ani złotówki.

Pełne uzasadnienie wniosku można przeczytać tutaj.

Przypomnijmy, że opozycji nie udało się odwołać Czarnka 21 lipca 2021 roku. Wtedy złożony przez posłów Koalicji Obywatelskiej wniosek o wotum nieufności poparło 205 posłów, 236 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.

(JK, GN)

Opozycja wspólnie chce odwołać Przemysława Czarnka. Wniosek Lewicy z szerokim poparciem

Sondaż: Czarnek najgorszym ministrem edukacji ostatnich lat. Najlepszego trudno wskazać

Sejm nie odwołał Przemysława Czarnka ze stanowiska

Ankieta Głosu. Na co należałoby przeznaczyć miliony wydane na “Willa plus”? Dodatek inflacyjny? Remonty? Znamy wyniki