Od 3 do 16 marca odbędą się próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Odbywać się będą stacjonarnie w szkołach w reżimie sanitarnym. Udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowolny.
CKE proponuje, by szkoły przeprowadziły próbne egzaminy w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, np. by rozpoczynały je o godzinie 9.00 i o godzinie 14.00. Próbne egzaminy obejmą wszystkie przedmioty maturalne.
W wytycznych dot. próbnych matur zapisano, że na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, „bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami Covid-19”. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, uczniowie mają zachować odstęp co najmniej 1,5 m, mieć zakryte usta i nos.
Od 3 do 16 marca br. zainteresowane szkoły będą mogły zorganizować test diagnostyczny, tzw. próbny #egzaminmaturalny na podstawie arkuszy przygotowanych przez @CKE_PL i okręgowe komisje egzaminacyjne. Zachęcamy do spróbowania swoich sił! Więcej ➡️ https://t.co/bwqbA3XXtL #matura pic.twitter.com/SbUA34yzhZ
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) February 17, 2021
Zgodnie z harmonogramem podanym przez CKE, 3 marca rano będzie próbny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a po południu z języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowy. 4 marca rano będzie egzamin próbny z matematyki na poziomie podstawowym, po południu z historii muzyki i filozofii. 5 marca rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu z historii sztuki oraz z języka kaszubskiego.
Po dodatkowej analizie i konsultacjach ze służbami @MZ_GOV_PL informujemy, że w województwie warmińsko-mazurskim, tak jak w całej Polsce, #matury próbne odbędą się w zaplanowanym terminie, w ścisłym reżimie sanitarnym. @PremierRP @GIS_gov @CKE_PL @CzarnekP #egzamin #edukacja pic.twitter.com/7Stp9Rpr8r
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) February 24, 2021
Dyrektor CKE Marcin Smolik wskazuje, że próbne egzaminy maturalne powinny być przeprowadzone wyłącznie w celu informacyjnym (tj. dania uczniom szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia).
Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów.
(JK, GN)
Dariusz Kulma: Każdy dodatkowy tydzień czy miesiąc nauki mógłby uratować wyniki tegorocznych matur