W MEN odbyło się drugie spotkanie grupy roboczej ds. kwalifikacji, kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli (aktualizacja)

– Mamy pozytywną decyzję MEN dotyczącą zmiany w rozporządzeniu z ubiegłego roku ws. suplementu, który będzie dodawany do dyplomów ukończenia studiów wyższych, o co wnioskował ZNP. W tym suplemencie będzie szczegółowa informacja, do jakich przedmiotów nauczyciel, który kończy uczelnię wyższą będzie miał kwalifikacje. To będzie rozwiązanie bardzo korzystne zarówno dla nauczycieli jak i dla dyrektorów szkół – mówił m.in. Adam Młynarski, członek ZG ZNP na briefingu prasowym po drugim spotkaniu grupy roboczej ds. kwalifikacji, kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli, która działa w ramach zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli MEN. – Mieliśmy wcześniej wiele przypadków, w których dyrektorzy podejmowali decyzje o uznaniu kwalifikacji danego nauczyciela, ale podczas awansu zawodowego było to kwestionowane przez wizytatorów z kuratoriów oświaty – wyjaśnił.

Chodzi o rozporządzenie z 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. ZNP wnosił o jego doprecyzowanie bo nauczyciele, którzy ukończyli studia magisterskie przed 2004 r. i rozpoczęli studia podyplomowe na innym kierunku po wejściu w/w rozporządzenia mogli nie uzyskać kwalifikacji do nauczania drugiego przedmiotu.

Z ramienia ZNP w rozmowach grupy roboczej ds. kwalifikacji, kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli  biorą udział Adam Młynarski, członek ZG ZNP i prezes Oddziału ZNP w Radomsku, Alina Molska –  członkini ZG ZNP i prezes Oddziału ZNP w Gdańsku oraz Mirosław Kozik, prezes Oddziału ZNP w Pszczynie. Obradom grupy przewodniczy wiceszefowa MEN Katarzyna Lubnauer. Środowe spotkanie trwało ponad 3 godziny.

– Dlatego poprosiliśmy MEN żeby na kolejnym, spotkaniu nie dochodziło do takich sytuacji, że przez kilka godzin są odczytywane postulaty, czy stanowiska stron, które biorą udział w rozmowach – mówił Młynarski. – Chcielibyśmy móc się zapoznać z materiałami wcześniej tak żeby można się było do nich odnieść w trakcie posiedzenia grupy roboczej – dodał.

– Rozmawialiśmy również o kwestii nabywania kwalifikacji przez nauczycieli do nauczania edukacji obywatelskiej. Usłyszeliśmy, że MEN nie zamierza zmieniać czy uszczegóławiać obowiązujących przepisów bo są wystarczające, a więc nauczyciele historii i WOS będą mieli prawo do nauczania nowego przedmiotu – poinformował członek ZG ZNP. – Poruszaliśmy także kwestię edukacji zdrowotnej, będziemy rozwijać ten temat na kolejnych spotkaniach. Natomiast są zapewniania MEN, że nauczyciele biologii, przyrody, wychowania fizycznego będą mieli prawo do nauczania tego przedmiotu – podał.

ZNP zwracał też uwagę na sytuację pedagogów specjalnych  ponieważ wspomniane rozporządzenie z 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli dało możliwość nauczycielom, którzy przed 2019 r. uzyskali kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej, żeby tylko do 2026 r. mogli pracować jako pedagodzy specjalni.

ZNP zależy na wykreśleniu tej daty końcowej. Chodzi o to, by wszyscy, którzy spełnili wymogi do 2019 r. wynikające z poprzednich przepisów mogli być pedagogami specjalnymi także po 2026 r.  – MEN jest otwarte na rozmowy – podkreślił Młynarski.

Związek chce też rozmawiać o rozporządzeniu dotyczącym placówek doskonalenia zawodowego. – Nauczyciele proszą aby stworzyć ośrodki, które będą spełniały wymogi XXI wieku i będą dla nich wsparciem, bo wszystkim nam zależy na dobrej edukacji – zaznaczył Adam Młynarski.

– Mogę jeszcze dodać, że pani minister Lubnauer na zakończenie środowych rozmów potwierdziła, że standardy kształcenia nauczycieli nie ulegną zmianie gdy zostanie przedstawiony nowy profil absolwenta szkoły podstawowej, czy przedszkola. Ten profil, który będzie powodem do zmiany podstaw programowych kształcenia ogólnego nie będzie wnosił zasadniczych zmian do obowiązujących i wypracowanych kilka lat temu standardów kształcenia nauczycieli – poinformowała Alina Molska.

– ZNP musi też pilnować wydatkowania środków na doskonalenie i dokształcanie zawodowe nauczycieli, bo jak przekazała minister Lubnauer, odpowiedni fundusz wynosi 0,5 mld zł tymczasem z sygnałów, które otrzymujemy wynika, że niektóre samorządy nie wydatkują wszystkich środków na ten cel – zaapelowała.

Przypomnijmy, że po raz pierwszy grupa spotkała się 17 lipca. 10 sierpnia ZNP przekazał MEN na piśmie katalog spraw wymagających pilnego uregulowania wraz z konkretnymi propozycjami rozwiązań w zakresie kwalifikacji, kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli.

Jak poinformował Mirosław Kozik – ZNP apelował w środę by posiedzenia grupy roboczej odbywały się częściej „tak żebyśmy doprowadzili do jak najszybszego procedowania odpowiednich rozwiązań prawnych”. –  ZNP przedstawił listę gotowych rozwiązań – przypomniał Kozik.

Kolejne spotkanie grupy ma się odbyć na początku października. Do końca września strony mają przesłać do MEN ewentualne uwagi do już wypracowanych rozwiązań.

Relację live z briefingu ZNP można obejrzeć na FB Związku tutaj  oraz na FB Głosu Nauczycielskiego

(GN)

W MEN obradowała grupa robocza ds. kwalifikacji, kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli. Jakich zmian w prawie domaga się ZNP?

Adam Młynarski: Przedstawiliśmy najważniejsze problemy, przekażemy nasze propozycje na piśmie. MEN skłania się do przyjęcia części z nich