Warszawa: Ponad tysiąc nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi zakażonych COVID-19

“W stolicy całkowicie zawieszono zajęcia w 22 placówkach (m.in. w ośmiu przedszkolach, trzech poradniach psychologiczno-pedagogicznych, dwóch szkołach podstawowych, internacie i trzech szkołach podstawowych specjalnych), a w kolejnych 60 – częściowo (w tym 20 przedszkolach, 25 szkołach podstawowych i 8 szkołach podstawowych specjalnych)” – poinformował stołeczny ratusz.

Dotychczas od początku nowego roku szkolnego w samej tylko Warszawie koronawirus został wykryty u 839 nauczycieli, a 1240 przebywa aktualnie na kwarantannie. Zakażenie COVID-19 dotknęło także 263 pracowników administracji i obsługi, z czego 413 osób trafiło na kwarantannę.

Jak dodaje urząd miasta, na zwolnieniach lekarskich przebywa obecnie ponad 2,2 tys. stołecznych pedagogów i ponad tysiąc osób wykonujących pracę administracyjną.

Ponadto na ten moment do przedszkoli nie chodzi już ponad 25 tys. najmłodszych warszawiaków, a na zajęcia w szkołach podstawowych przestało uczęszczać ponad 11,5 tys. uczniów z klas 1-3.

“To covidowa rzeczywistość, z którą się mierzymy. Wprawdzie wprowadzono właśnie nauczanie zdalne dla klas 1-3, ale sytuacja w przedszkolach, które pozostały w trybie stacjonarnym nadal się pogarsza. A nasze postulaty o testy dla pracowników, doposażenie szkół czy uprawnienia dla dyrektorów do zawieszania zajęć adekwatnie do potrzeb, pozostały bez odpowiedzi” – przekazała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Jeśli chodzi o obecność na zajęciach, to do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych nie chodzi już ponad 25 tys. przedszkolaków, w zajęciach w podstawówkach nie uczestniczy też ponad 11,5 tys. uczniów z klas 1-3. “To wzrost odpowiednio o 1,7 i 2,8 tys. w porównaniu do poprzedniego tygodnia” – podał magistrat.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 27 tys. 143 nowych przypadkach zakażeń. Jest to jeszcze więcej niż w środę gdy padł rekord i było to 24 tys. 692. Dziś najwięcej zakażonych pochodzi ponownie z woj. wielkopolskiego. Resort zdrowia przekazał, że w ciągu ostatniej doby zmarło 367 osób. Jest to jednak niewiele mniejsza liczba zgonów od wczorajszych 373. O 10 spadła liczba zajętych obecnie respiratorów.

(JK, GN)

ZNP: W Krakowie 7 proc. placówek oświatowych zostało zamkniętych z powodu braku kadry, 9 proc. nauczycieli na zwolnieniach

ZUS: Od początku roku szkolnego zwolnienie lekarskie otrzymało ponad 430 tys. pracowników oświaty

Nauczycielka biologii i nauczyciel języka angielskiego. Kolejne ofiary koronawirusa w oświacie