„We wrześniu będzie potężny problem”. Trzaskowski po spotkaniu z szefem MEN

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i Rafał Trzaskowski rozmawiali o problemach związanych z rekrutacją do szkół średnich. – Dobrze, że zaczęliśmy się spotykać i mówić o tej sprawie. Ale we wrześniu będzie potężny problem – ocenił prezydent Warszawy.

Rafał Trzaskowski poprosił o spotkanie z ministrem edukacji kilka tygodni temu, bo Warszawa ma ogromny problem z kumulacją roczników i finansowaniem skutków „deformy” Anny Zalewskiej. Prezydent Warszawy podkreślił, że cieszy się, iż doszło do rozmów, bo z poprzedniczką ministra Piontkowskiego nie mógł się porozumieć.

Trzaskowski stwierdził, że za zamieszanie związane m.in. z „podwójnym rocznikiem” odpowiedzialni są politycy PiS. Ocenił, że np. dostosowanie infrastruktury szkół będzie Warszawę kosztowało 60 mln zł, a od państwa miasto dostało tylko 3,5 mln zł.

Warszawa szuka nauczycieli, zmaga się z tzw. podwójnym rocznikiem i zamierza pozwać MEN za reformę…

– Rząd obiecuje podwyżki dla nauczycieli więc zakładamy, że będą one realizowane z pieniędzy rządowych. My dostaliśmy jedynie 30 proc. kwoty potrzebnej na podwyżki. Tylko dla Warszawy budżet państwa powinien przeznaczyć dodatkowe 130 mln zł na ten cel. Nie pozwolimy, żeby większość kosztów poniosły samorządy – stwierdził.

Według prezydenta Warszawy „samorządy stawały na głowie, żeby sytuacja była jak najlepsza, ale przy tak skonstruowanej reformie chaosu nie dało się uniknąć”. – Wydatki po stronie samorządu rosną w zastraszającym tempie. Tymczasem subwencja rośnie dużo wolniej. W ostatnim czasie wzrosła o 177 mln zł, a wydatki o 530 mln zł – podkreślił.

Przypomnijmy, że przedstawiciele 10 największych miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich, w tym Warszawa, 21 maja br. złożyli w Ministerstwie Finansów wezwania do zapłaty na łączną kwotę ponad 103 mln zł kosztów poniesionych przez nich w 2017 r. w związku z dostosowaniem szkół do zmian w oświacie.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało wówczas, że złożone przez samorządy wezwania do zapłaty przekaże Ministerstwu Edukacji Narodowej, które reprezentuje Skarb Państwa w tej sprawie. Pisaliśmy o tym tutaj.

Miasta wzywają rząd do zapłaty kosztów reformy. Marek Wójcik z ZMP: popieramy!

Szef MEN zapowiedział, że będzie się spotykał także z przedstawicielami innych samorządów w sprawie braku miejsc w szkołach. A jak ocenił spotkanie z Trzaskowskim?

– Wydaje mi się, ze było to spotkanie w dobrej atmosferze. Wymieniliśmy się uwagami dot. tego jak funkcjonuje system edukacji w Polsce, jak jest finansowany. Padły pierwsze propozycje w jakim kierunku mógłby pójść ewentualnie zmiany. Postaraliśmy się przekazać argumenty także ze strony rządowej. Często nieco inne spojrzenie niż to, które prezentują władze Warszawy. Przekazałem prezydentowi Trzaskowskiemu odpowiedź na pismo, które dostaliśmy w czerwcu. Otrzymaliśmy kolejne pismo od prezydenta. Oczywiście także postaramy się na nie odpowiedzieć – stwierdził Piontkowski na briefingu w MEN po spotkaniu z prezydentem Warszawy.

Kilka dni temu była minister edukacji w rozmowie z TOK FM komentowała, że odpowiedzialność za rekrutację do szkół spoczywa właśnie na samorządach.

W podobnym tonie wypowiadał się zresztą sam minister Piontkowski, który podkreślał, że lokalne władze od kilku lat wiedziały, że „w 2019 roku będziemy mieli dwa razy więcej absolwentów, więc powinny się na to przygotować”.

(JK, GN)

FOT: MEN/Twitter